آموزش سئو

سئو (SEO) چیست؟ راهنمای کامل بهینه سازی وبسایت


اولین کاری که برای پیدا کردن ایده های بازاریابی جدید انجام می دهید چیست؟ اگر نیاز به خرید جدیدی داشته باشید به کجا مراجعه می کنید؟ یا زمانی که می خواهید راجع به شرکتی اطلاعات کسب کنید چه کاری انجام می دهید؟

پاسخ این سوال ساده است. شما به موتورهای جستجو مخصوصاً گوگل مراجعه می کنید.

آیا می دانستید ۸۹% خریداران B2B و ۸۱% خریداران آنلاین نیز همین کار را انجام می دهند؟

اگر به مشکلی برخورد کنند،چالشی داشته باشند و به دنبال انتخاب چیزی باشند، اولین کار جستجو در گوگل است.

به همین دلیل، واقعیت این است که اگر در نتایج جستجو وجود نداشته باشید، کسب و کار شما مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

در این مقاله، شما خواهید آموخت که چگونه در گوگل حضور داشته باشید؛ به عبارت دیگر درباره بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) صحبت خواهیم کرد.

شما خواهید آموخت که سئو چیست،چگونه کار می کند و چه کاری باید انجام دهید تا سایت‌تان در رتبه های اول نتایج جستجوی گوگل قرار گیرد.

بسیاری از منابع سئو را مبحثی پیچیده معرفی می کنند. آن ها مخاطبان را با نمایش بخش های فنی، المان های پیشرفته می ترسانند و بسیار کم چیزی فراتر از تئوری به مخاطبین ارائه می دهند.

در این مقاله، سئو را به بخش های ساده تر تقسیم خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت چگونه از همه این المان ها استفاده کنید تا یک استراتژی موفق برای سئو آماده کنید.


سئو چیست؟

به طور ساده، سئو بر روی نمایش سایت یک شرکت در نتایج جستجو تمرکز دارد. در واقع به کسب و کارها کمک می کند تا صفحات زیادی از سایت‌شان را در نتایج بالای گوگل مشاهده کنند که در نتیجه بازدید کننده بیشتری به سایت مراجعه خواهد کرد و احتمال خرید محصول یا خدمات شرکت افزایش خواهد یافت.

سئو چیست

زمانی که می پرسند سئو چیست، اغلب آن را به عنوان یک استراتژی معرفی می کنم که هنگامی که کاربران خدمات یا محصولات شما را در گوگل جستجو می کنند، سایت شما را پیدا کنند. البته باید توجه داشت که برای کلمات مهم در صنعت‌تان هم باید دارای رتبه خوبی در نتایج گوگل داشته باشید، تا مخاطبین جدیدی با شما آشنا شوند.

به صورت خلاصه، سئو دو مورد را نشان می دهد: رتبه (جایگاه) و دیده شدن.

رتبه؛ جایگاه در نتایج جستجو

فرآیندی است که موتورهای جستجو طی می کنند تا یک سایت را در نتایج گوگل نشان دهند. در واقع جایگاه شما در نتایج گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیده شدن

این اصطلاح برجسته بودن یک دامنه در نتایج گوگل را نشان می دهد. معنی آن این است که برای تعداد زیادی از عبارات (که مخاطبین جستجو می کنند) در نتایج گوگل حضور داشته باشید.

هر دو مورد برای سئو لازم هستند و باعث افزایش بازدید کننده سایت و افزایش نرخ تبدیل می شوند. اما یک دلیل دیگر وجود دارد که شما باید حتماً از سئو استفاده کنید.

اعتبار برند (نام تجاری) شما در بین مشتریان و مخاطبان‌تان افزایش می یابد. 

با استفاده از تکنیک های سئو، شما می توانید اطمینان حاصل کنید که استراتژی های بازاریابی شما با رفتار خریداران جدید مطابقت دارد.

امروزه افراد بیشتری برای خرید خدمات یا محصولات از موتورهای جستجو استفاده می کنند. بر اساس تحقیقات، خرید از طریق گوگل نسبت به سایت آمازون ۱۸% بیشتر است. خریداران امروزه ۱۳۶% از موتورهای جستجو استفاده می کنند تا این که یک وبسایت فروش کالا را انتخاب کنند. و در نهایت خریداران B2B به طور متوسط ۱۲ جستجو قبل از این که برندی را انتخاب کنند، انجام می دهند.

آن ها ترجیح می دهند که خودشان فرآیند خرید را انتخاب کنند و پیش ببرند تا این که از جانب شرکتی با آن ها تماس گرفته شود. بر اساس تحقیقات جدید که سایت Hubspot انجاک داده است، ۷۷% مردم برندی که به دنبال آن هستند را در گوگل جستجو می کنند.

سئو چیست

بر طبق تحقیقات Forrester حدود ۶۰% مشتریان علاقه ای به ارتباط با فروشنده ها به طور مستقیم ندارند. علاوه بر آن، ۶۸% ترجیح می دهند که خودشان برای خرید تحقیق انجام دهند. و ۶۲% خودشان معیارهایی را برای خرید از شرکت مناسب تعیین می کنند.

مراحل خرید مشتری

در نهایت، طبق نظرسنجی ۲۰۱۷ DemandGen از خریداران B2B، حدود ۶۲% خریداران B2B فرآیند خرید خود را با استفاده از جستجو در اینترنت شروع می کنند و فقط ۵۶% به صورت مستقیم آدرس وبسایت فروشندگان را وارد می کنند.

ولی سوال این است که آن ها چگونه از موتورهای جستجو برای این فرآیند استفاده می کنند؟

در ابتدا آن‌ها از گوگل برای پیدا کردن اطلاعات درباره مشکل‌شان استفاده می کنند. برخی درباره راه حل ها جستجو می کنند.

سپس از طریق نظرات مخاطبین و شبکه های اجتماعی درباره شرکتی که قصد خرید از آن را دارند اطلاعات کسب می کنند. البته این مورد پس از بررسی تمامی موارد برای خرید است.

بنابراین، تنها