۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا


می‌خواهید بر امور مالی و حساب کسب‌وکار متوسط و یا کوچک‌تان، کنترل داشته باشید؟

داشتن آگاهی کامل از وضعیت امور مالی‌ و حساب کسب‌وکارهای نوپا یکی از بهترین راه‌ها برای کسب اطمینان از این است که پول نقد همواره در جریان می‌باشد.

در اختیار گرفتن امور مالی‌ به معنای آن است که می‌توانید از بدهی پیش‌بینی‌ نشده پیشگیری و پول لازم برای سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارتان را تامین و تجارت‌تان را گسترش دهید.

کنترل و مدیریت حساب کسب‌ و کارهای نوپا چگونه است؟

   1. مدیریت مناسب حسابداری

  برای این کار می‌توانید یک حسابدار ماهر استخدام کنید و از یک نرم‌ افزار حسابداری ساده و در عین حال کارآمد و مطمئن استفاده کنید. باید حساب دقیق درآمدها و هزینه‌هایتان را داشته باشید.

   1. هزینه‌هایتان را بازبینی کنید

  حواستان به همه هزینه‌های کسب‌وکار جدیدتان باید باشد. این هزینه‌ها می‌تواند سریعاً افزایش یابد، اما با بازبینی آنها می‌توانید بفهمید پول‌تان کجا هزینه می‌شود.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. امورمالی‌تان را پیش‌بینی کنید

  داشتن پیش‌بینی‌های مالی روشن مهم است. برنامه اصلی کسب‌وکارتان به شما در پیش‌بینی و رفع موانع احتمالی آتی کمک می‌کند.

  1. وقت‌تان را صرف صدور فاکتور نکنید.

   • فاکتورها را بلافاصله پس از فروش کالا و خدمات صادر کنید.
   • شرایط پرداخت را هفت روزه تعیین کنید تا از فراموش یا مفقود شدن پرداخت‌ها پیشگیری کنید.
   • همیشه فاکتورهای ارسال‌شده را پیگیری کنید. این کار را می‌توانید به راحتی از طریق بکارگیری سیستم مدیریت پیام که باید نرم افزار حسابداریتان به آن مجهز باشد؛ با ارسال پیامک انجام دهید.
   • شماره‌ی فاکتورها را مرجع بدهید و این فاکتورها را با پرداخت‌ها تطبیق بدهید.

حساب‌ کسب‌ و کار، حساب خصوصی و حساب تفریحی‌تان را از هم جدا کنید.

   1. حساب‌ بانکی جداگانه‌ای برای کسب‌وکارتان داشته باشید

  ترکیب‌ شدن پول کسب‌وکارتان با امور مالی شخصی‌تان باعث زیان‌های نامشخص و مشکلات مالیاتی می‌شود. جدا کردن پول‌ کسب‌وکارتان اندازه‌گیری سود را آسان‌تر و به شما کمک می‌کند حواستان به هزینه‌هایتان باشد.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. مراقب بدهی‌های شخصی‌ به کسب‌وکارتان باشید

  از مقدار دقیق بدهی‌تان به کسب‌وکارتان مطلع باشید. هنگامیکه کسب‌وکارتان به سود دهی رسید،‌ به راحتی می‌توانید، پیش از پرداخت مالیاتِ بقیه سودتان، بدهی اعضای هیئت مدیره را بازپرداخت کنید.

   1. اول پول خودتان را بپردازید.

  البته این به معنای برداشتن همه سود به محض سودآوری نیست؛ با برداشتن ۱۰ درصد سود شروع کنید. با این روش می‌توانید به شکل مستمر مقداری پول کنار بگذارید و سودآوری کسب‌وکارتان را آزمایش کنید. همچنین، با این کار مقداری پول نقد برای هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده کنار می‌گذارید.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. صرفه‌جویی کنید

  حتی اگر حقوق‌تان را خودتان می‌دهید، به مزایای مالکیت کسب‌وکار خود مغرور نشوید، حتی اگر از پس هزینه‌های آن برمی‌آیید. حقوق‌تان را تا در پایین‌ترین حد ممکن نگاه دارید و خودتان را تنها از مزایای اجباری برخوردار کنید. آنچه اکنون پس‌انداز می‌کنید در ماه‌های سخت آینده به کارتان خواهد آمد.

   1. هزینه‌های مسافرتی را حداقل نگاه دارید

  بیشتر هزینه‌های هتل‌ها و مسافرت‌ها را باید فقط برای جایی که شب می‌خوابید و مسیری که شما را از جلسه‌ای به جلسه دیگر می‌برد پرداخت کنید. برای هتل‌ها و مسافرت‌های لوکس پول خرج نکنید.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. این کار کارکنان شما را بد عادت می‌کند و می‌تواند هزینه‌های غیرضروری بزرگ با سود کمی به کسب‌وکارتان تحمیل کند. سفرهای تجاری‌تان را طوری برنامه‌ریزی کنید که انگار قرار است شما هزینه‌های کارکنان را پرداخت کنید. در کسب‌وکار حواس‌تان به مسائل بزرگتر باشد.
  1. اجازه ندهید هزینه‌های حقوقی از کنترل خارج شوند

دستمزد معقول به ازای هر ساعت خدمات پرداخت کنید و از پرداخت حقوق‌های بالا در کسب و کارهای نوپا به بهانه انگیزه دادن به کارکنان خودداری کنید. این هزینه را چگونه می‌توانید مدیریت کنید؟

 • هنگامی که از خدمات سایر شرکت‌ها استفاده می‌کنید، انتظارات‌تان از آن‌ها را روشن کنید.
 • گزینه ارسال صورت‌ حسابی را انتخاب کنید که برای کسب‌وکار شما به‌صرفه‌تر باشد، مثلاً ساعتی یا برای هر پروژه.
 • بپرسید آیا امکان دارد پرداخت را تا زمان تامین مالی پروژه به تاخیر انداخت یا خیر.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. برای احتیاجات و معاملات ساده‌ هم، اسناد قانونی را مد نظر داشته باشید

  انواع مختلفی از این اسناد به صورت آنلاین در دسترس هستند.

   1. مراقب توسعه کسب‌وکارتان باشید

  توسعه باید یکنواخت و هوشمندانه باشد. صرف مقدار زیاد پول برای توسعه‌های سریع و ناگهانی می‌تواند خطرناک باشد.

   1. روابط عمومی و بازاریابی‌تان را خودتان بر عهده بگیرید

  یک استراتژی بازاریابی و PR پی بگیرید تا مطمئن شوید کارها آگاهانه و به شکل متمرکز انجام می‌شوند.

   1. به جای خریدن، اجاره کنید

  اجاره کردن، به جای خریدن، تجهیزات به شما کمک می‌کند از هزینه‌های نگهداری دوری کنید و می‌تواند سبب شود از پرداخت پول اضافی برای تجهیزاتی که تنها برای یک دوره خاص مورد نیاز هستند، جلوگیری شود. همچنین می‌توانید فضای اداری‌تان را اجاره کنید، این کار جابجایی و توسعه کسب‌وکار را آسان‌تر می‌کند.

   1. برای گرفتن وام خیلی تعلل نکنید

  اشتباهی که خیلی ساده ممکن است مرتکب شوید این است که تا زمانیکه کسب‌وکارتان دچار مشکل مالی نشده است، برای وام یا سایر اعتبارات درخواست ندهید.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

   1. این حالت دقیقاً زمانی است که احتمال دادن وام به شما بسیار کم است. به یاد داشته باشید که زمانی که امور مالی شما هنوز در وضع خوبی است درخواست وام کنید. در این حالت از وام می‌توانید برای توسعه کسب‌وکار یا به عنوان یک خط اعتباری اضطراری برای نجات کسب‌وکارتان استفاده کنید.
   1. مطمئن شوید سرمایه کافی در اختیار دارید

  کسب‌وکارهای کوچک معمولاً سرمایه کافی برای طی کردن مرحله استارتاپ ندارند. برای پیشگیری از این حالت، باید هزینه‌های سه ماه زندگی بعلاوه هزینه‌هایی که برای سه ماه اول کسب‌وکارتان نیاز دارید را پس‌انداز کنید. طوری برنامه‌ریزی کنید که قرار نیست از کسب‌وکار سودی به دست آورید.

   1. نابخردانه خرج نکنید

  قبل از این‌که درآمد واقعی کسب کنید، برای کارت‌های شرکت، طراحی لوگوی شرکت، موارد بازاریابی، ماشین یا موجودی ولخرجی نکنید. این کارها ممکن است باعث انسداد جریان نقدینگی شود.

۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

من فرزان فروتن، مدیر بازاریابی شرکت سپیدار سیستم آسیا هستم. اگر شما به این مطلب علاقه‌مند بودید و یا نظرات و پیشنهاداتی در زمینه بهبود مطالب منتشر شده از جانب من داشتید، خواهمشندم از طریق ایمیل farzanf@systemgroup.net با من در ارتباط باشید.
فرزان فروتن

*منبع: https://www.finder.com/small-business-finance-tips


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]


4 دیدگاه برای ”۱۷ نکته برای مدیریت حساب کسب ‌و کارهای نوپا

 1. علی کریمی

  سلام بنده یک کارگاه مبل سازی دارم و دچار مشکل حساب رسی وحساب داری شدم میتونی راهنمایی کنند خیلی ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در این زمینه باید از کمک یک حسابدار یا افراد متخصص بهره بگیرید. از فایل های موجود در رادیو مالی هم می توانید استفاده کنید.

 2. رامین اسدازده

  سلام و درود
  از اینکه مطالب خوب و عالی را در اختیار ما میگذارید ممنون و سپاسگزارم
  سوالی که داشتم این است :
  اگر به هر دلیلی جریان نقدینگی شرکت های تازه کار به مشکل بخورد و شرایط توصیه شده را رعایت نکرده باشد راه های جبران این موضوع را میتونید بفرمایید ؟

  1. سپیدارسیستم

   با سلام
   ممنون از مطالعه این محتوا. در مورد نکته‌ای که فرمودید همانطور که در متن آماده است یکی از راه‌های پیشگیری مشکلات مالی برای کسب وکارهای نوپا این موضوع است که قبل از اینکه به مشکل مالی برخورد بکنند به دنبال وام‌های مناسب و با بهره کم باشند که در موقع نیاز از آن استفاده کنند. یکی دیگر از راه‌هایی که اکثر کسب و کارهای نوپا برای حل مشکلات مالی خود استفاده می‌کنند پیوستن به یک شرکت بزرگتر به عنوان سرمایه گذار است.

   سپاس

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.