فرآیند فروش کسب و کارهای کوچک

فرآیند فروش کسب و کارهای کوچک


داشتن یک فرایند و نقشه فروش سازمان یافته کلید پایداری برای یک کسب و کار کوچک می‌باشد. سیستم خرید سازمان یافته، فرآیندی می‌باشد که به وسیله پیشنهاد شما به مشتری منتج به خرید شود. به منظور تحقق بودجه ماهانه و سالانه، شما نیازمند ساختاری یکپارچه و سازمان یافته از فروش می‌باشید تا اهدافتان را به خروجی تبدیل کنید. سیستم و نظامی تکرارپذیر، با استراتژی مشخص و دارای شاخص‌های ارزیابی که می‌تواند نمایی و وضعیت فعلی و تصویری از آینده به شما ارائه دهد. در ادامه به چگونگی طراحی و ساخت فرآیند فروش کسب و کارهای کوچک اشاره می‌کنیم.

یک استراتژی فروش داشته باشید

استراتژی فروش توضیح و تفسیری از اهداف شما می‌باشد به طوری که، مسیر ترغیب مشتری تا تبدیل آن به مشتری بالفعل ترسیم می‌شود. همچنین  شما باید بدانید که طی سال چقدر می‌خواهید درآمد کسب کنید و آن را به فصول و ماه‌ها تقسیم کنید و بر اساس بازه زمانی بودجه مشخص داشته باشید. این نقشه باید نشان دهد به چه طریقی و با چه پیغامی می‌بایست مشتری را جذب کنید. در این مرحله خیلی درگیر وظایف اشخاص نشوید.

روند را بشناسید و آن را تغییر دهید

همواره بر ترغیب مشتریان تمرکز کنید و بر این باور باشید که به زودی مشتریان راغب، جزیی از مشتریان بالفعل شما خواهند شد. اطلاعات و راه‌های ارتباطی با مشتریان بالقوه را بیابید. اهداف فروش برای هفته، ماه یا فصل جاری تعریف کنید و میزان موفقیت آن را ارزیابی کنید. بعد از مدتی چرخه فروش شما شکل می‌گیرد و متوجه می‌شوید روند فروشتان در چه دوره‌های زمانی کم و زیاد می‌شود. حال می‌توانید برای دوره‌های کم فروش و پر فروش آماده‌تر باشید و از فرصت‌های موجود بهره لازم را ببرید.

پیگیر مشتریانی که مخاطب تبلیغات شما بودند باشید

در صفحات گسترده‌، فایل‌های اکسل و یا ابزار مدیریت مشتری اطلاعات مفید را ذخیره کنید. مقایسه کنید چه تعدادی از مشتریان راغب شما، در نهایت تبدیل به مشتری بالفعل شدند و درآمد برای شما ایجاد کردند. پس از مدتی دید تحلیلی به دست می‌آورید که بابت هزینه‌ تبلیغاتی و زمانی که برای آن می‌پردازید، چقدر درآمد کسب کرده‌اید و زمانی که بتوانید چیزی را اندازه‌گیری کنید، قطعاً آن را می‌توانید بهبود دهید. زمانی که شما دید کمی از هزینه‌ها و مقایسه آن با درآمد بدست آورید، تحقق اهداف ساده‌تر می‌شود.

فرآیند فروش کسب و کارهای کوچک را اتوماتیک کنید

ابزار متنوعی وجود دارد که بتواند فرایندهای انبارداری ، خرید، فروش و یا حقوق و دستمزد را برای شما به طور اتوماتیک انجام دهد. بدین ترتیب در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کردید و می‌توانید زمان کمتری بابت حسابداری بگذارید و بر غنی سازی کانال‌های فروشتان از جمله بازاریابی با پست الکترونیک، تلفنی، اینترنتی و … تمرکز کنید.

بفروشید، بفروشید و بفروشید

اگر مسئله شما هم فروش کم است، بد نیست نگاهی به مدل کسب و کارتان داشته باشید. آیا پیام شما به مشتری برای ترغیب وی به خرید از شما کافی است؟ محصول و خدمت شما می‌تواند نیاز وی را پوشش دهد؟ بسته پیشنهادی شما باید بتواند حس اعتماد و مشارکت مشتری را جلب کند. می‌توانید از فروش ضمنی (ارائه محصول نمونه به صورت محدود و رایگان) استفاده کنید و بدین ترتیب انگیزه مشتری را بالا ببرید تا بخواهد بیشتر با شما داد و ستد کند. وبسایت آمازون در این زمینه موفق است، آنچنان که به شما اجازه می‌دهد، قبل از خرید کتاب نقدهای خریداران قبلی را بخوانید، فهرست کتاب را ببینید و همچنین فصولی از کتاب را قبل از خرید بخوانید. فراموش نکنید که مشتری دوست دارد ارزش خریدش چیزی فراتر از بهای مالی که پرداخت کرده باشد. پس به او حق تجربه خریدی با ذهنیت مثبت دهید.

مشتری را فراموش نکنید

کسی وظیفه خرید از ما ندارد و مشتری مسئول تامین درآمد ما نیست. تقدیر از مشتری بعد از خرید به وسیله یک تماس تلفنی یا ارسال ایمیل در ایجاد حسی خوب از کار با ما می‌افزاید. ارسال پیغام‌هایی در طول سال به مناسبت‌های مختلف به تقویت رابطه شما با او کمک می‌کند و هرچه این رابطه قوی‌تر شود احتمال بازگشت وی و توصیه کردن شما به دیگران بیشتر است. یکی از زمینه‌های ثبات در کسب و کار شما ارتباط خوب شما با مشتریان است که موفقیت شما در فرآیند فروش کسب و کارهای کوچک را بیشتر تضمین می‌کند.

به منظور استفاده کاربردی از این مقاله می توانید با سیستم مشتریان و فروش سپیدار همکاران سیستم آشنا شوید.