نرم افزار حسابداری
فناوری های آموزشی

نوآوری در فناوری های آموزشی


چند سالی می‌شود که نوآوری در فناوری های آموزشی (edtech) بر خواسته‌ها‌ی متخصصان کسب‌و‌کار برای نحوه‌ی یادگیری اثر گذاشته است. فناوری های آموزشی مانند کلاس‌های مجازی، دستگاه‌های همراه، کتاب‌خوان‌های دیجیتال، ویدئوها، بازی‌های آنلاین و  سیستم‌های مدیریت مبتنی بر یادگیری بر ابر بازاری تشنه‌ی نوآوری را تغذیه می‌کنند.

از قدیم، بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها برای نوآوری کالا در فناوری های آموزشی بر بازار آموزش پیشرفته متمرکز بود. اما اخیرا، سرمایه‌گذارها از مرزهای سنتی بازار و فراتر از آموزش پیشرفته گذشته‌اند و به آموزش شرکتی نظر دارند.

یکی از محرک‌های اصلی نوآوری سرعت پذیرش فناوری‌ های جدید از سوی نسل جدید است. نسل جدیدی که بازار شغل وارد می‌شوند، مجموعه‌ی جدیدی از توقعات درباره‌ی نحوه‌ی یادگیری و همکاری با خود می‌آورند. آنها به رهبران سازمان‌های آموزشی فهمانده‌اند که یادگیری در بخش‌های مداوم و کوچک، در طول زمان، با دسترسی به‌محض درخواست، استفاده از دستگاه‌های مختلف و با اَشکال مختلف رسانه‌ها بهتر حاصل می‌شود.

مهم‌ترین درسی که این نسل به ما آموخته‌اند این است که باید توجه خود را به سرعت و کارآمدی و اثرگذاری یادگیری معطوف کنیم. به‌دلیل این تغییرات، سرمایه‌ها به میزان بی‌سابقه‌ای، به سوی بازار فناوری های آموزشی سرازیر شده است.

کارآفرینان و شرکت‌های جاافتاده‌ی فناوری های آموزشی متوجه فرصت بهبود محصولات نوآوری فراتر از مرزهای بازار شده‌اند و ابزارهایی برای بازار «بزرگ‌سالان»، به‌جای تحصیل در برابر شرکت طراحی می‌کنند.
فناوری های آموزشی
روندهای اصلی سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهند که صنعت آموزش همچنان در حال تکامل است.  این روندهایی که می‌بینیم از آن اپلیکیشن‌های داغ و کوتاه‌مدت با وعده‌های سر خرمن نیست -بلکه تغییراتی در بازار ایجاد می‌کنند که سال‌ها اثرش باقی می‌ماند.

سرمایه‌گذاری در فناوری های آموزشی همچنان در حال افزایش است

سرمایه‌گذاری در فناوری های آموزشی به‌دلیل توانایی یادگیرندگان و نیازشان به مصرف سریع مطالب و زمان و نحوه‌ی درخواست این مطالب، به سطحی از نوآوری رو آورده است که هیچ‌وقت در آموزش شرکتی ندیده بودیم.

ابزارهایی برای توسعه و تحویل مطالب، کتاب‌خوان‌های دیجیتال، تحویل مجازی، تقویت، کتابخانه‌های مطالب، بازی و سیستم‌های نظارت مبتنی بر cloud، همه‌ی این ها سطحی از نوآوری را عرضه می‌کنند که برای آموزش شرکتی از همیشه پیشرفته‌تر است.

بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها از شرکت‌هایی می‌آید که از قدیم در تحصیلات عمومی و دانشگاهی سرمایه‌گذاری می‌کردند، اما حالا توجه خود را به بازار شرکتی معطوف می‌کنند.  دلیل اصلی این تغییر هم این است که بهترین روش‌ها برای توسعه و مصرف مطالب مبتنی بر دانش از سطوح سنی و همچنین مرزهای بازار برای تحصیل بزرگ‌سالان و آموزش شرکتی فراتر می‌رود.

دسترسی فراگیر به کتابخانه‌های یادگیری

با هجوم دستگاه‌های همراه و افزایش تقاضا برای مطالب کوتاه و هدفمند، کتابخانه‌های یادگیری هم به‌سرعت رشد کرده‌اند.  این رشد سریع به این معنی است که یادگیرندگان عملا به هر نوع از محتوای یادگیری‌ای که بخواهند، هر وقت که بخواهند، و عملا روی هر دستگاهی که بخواهند، دسترسی خواهند داشت.
نوآوری در فناوری های آموزشی
این فراوانی اطلاعات در دسترس می‌تواند چیز مثبتی برای یادگیرندگان باشد، اما حرفه‌ای‌های آموزش باید راهبردی داشته باشند تا تضمین کنند که یادگیرندگان مطالبی را مصرف می‌کنند که مخصوصا برای الزامات شغلی آنها طراحی شده است.

خبر خوب این‌که متخصصان با سهولت بیشتری می‌توانند نیازهای یادگیرندگان را از طریق کتابخانه‌های موجود در فضای مجازی، برای نقش‌هایی با قابلیت‌های عام‌تر برای بازار، برآورده کنند.

استفاده از بازاریابی کارزاری برای افزایش درگیری یادگیرندگان

متخصصان تعلیم مسئولیت منحصر به‌فرد پشتیبانی نیازهای کسب‌و‌کار، در عین فهم نیازهای یادگیرنده و ترکیب آنها باهم برای بهبود عملکرد را بر عهده دارد.  این مسئولیت شبیه بازاریابی است.  بازاریابی باید نیازهای مشتری و مصرف‌کننده را بفهمد و در عین حال، برای محصولات و خدماتی که این نیازها را برآورده می‌کنند، بازاریابی کند.

استفاده از رویکرد مبتنی بر بازاریابی برای درک نیازهای یادگیرندگان، با استفاده از تحلیل و راهبردهای تولید تقاضا به سازمان آموزش‌دهنده امکان می‌دهد که مطالب قابلیت‌محور را مستقیما به افراد نیازمند آن برساند.  سازمان‌های آموزش‌دهنده می‌توانند ابتکاراتی برای یادگیری براساس درک کامل نیازهای یادگیرندگان اختراع، ترویج و اجرا کنند و می‌توانند برند سازمان خود را بسازند و یادگیرندگان را به‌شکل مؤثرتری درگیر کنند.

این به‌معنای بازاریابی دسترس‌پذیری برنامه‌ی آموزشی با هدف افزایش مصرف محتوا نیست.  این ابتکارات یعنی استفاده از داده‌های تحلیلی و اطلاعات درباره‌ی نیازهای یادگیرنده برای رساندن دقیق‌تر مطالب به یادگیرندگان نیازمند آن.

یادگیری انطباقی

شناسایی روش‌هایی برای بهبود تجربه‌ی یادگیری در عین حداقل‌کردن زمان‌های مرده‌ی کارمندان مشکلات این صنعت بوده است.  یادگیری انطباقی یعنی شخصی‌سازی تجربه‌ی یادگیری. با استفاده از روش‌های یادگیری انطباقی می‌توانیم زمان صرف‌شده برای ماهرشدن را کاهش دهیم و نیاز به پوشش مطالبی که از قبل می‌دانند، از بین ببریم.
نوآوری در فناوری های آموزشی
این روش اثربخشی برنامه‌های ما را بهبود می‌بخشد، زیرا یادگیرنده فقط بر آنچه قطعا لازم است، تمرکز می‌کند.  رویکرد‌های سنتی به طراحی مطالب شامل تدوین برنامه‌ی درسی با رویکرد یکی-برای-همه و بعد توقع از یادگیرنده برای مصرف آن محتوا بود.  یادگیری انطباقی یعنی انطباق محتوا با نیازهای یادگیرنده.

چند سالی می‌شود که در کار آموزش به شخصی‌سازی این تجربه علاقه‌مند شده‌اند، اما حالا می‌توانند به این هدف دست یابند: بستر نرم‌افزاری اطلاعات را براساس پاسخ‌های پیشین یادگیرنده تنظیم می‌کند.  موفقیت آتی یادگیری انطباقی نه فقط در طراحی فناوری، بلکه در طراحی محتوا است.  محتوا باید براساس اهداف یادگیری خلاصه و اصلاح شوند، تا فقط بر مبنای نیازهای یادگیرنده بتوان آن را مصرف کرد.

یادگیری چندمنظوره

تحقیقات مربوط به علم یادگیری به ما آموخته است که یکی از مؤثرترین روش‌های افزایش ماندگاری و کاربرد تقویت محتوا در دوره‌ای طولانی است.  بسط تجربه‌ی یادگیری قبل و بعد از آموزش مستلزم تماس‌های مختلف در کل تجربه‌ی یادگیری است.

فناوری نحوه‌ی دسترسی و مصرف محتوا را تغییر می‌دهد و نگاه رهبران آموزش به طراحی تجربه‌ی یادگیری را تغییر می‌دهد. در تحقیقی در سال ۲۰۱۶، ۷۹ درصد رهبران آموزش گفتند که ارائه‌ی جایگزین‌هایی برای وجوه حسی آموزش در موفقیت‌شان نقشی حیاتی دارد.

کارکنان به تماس‌ها و روش‌های مختلفی، از اپلیکیشن‌های موبایل و یادگیری الکترونیکی گرفته تا ابزارها و شبیه‌سازی‌های کاری، برای مصرف اطلاعات و پیشبرد تغییر رفتاری نیاز دارند.  اساسا، این تماس‌های مختلف آموزش را از یک رویداد به تجربه‌ی یادگیری مبسوطی تبدیل می‌کند.

کارزارهای آموزشی رگباری و رشد برای تعهدات یافتن منبع

با کوچک‌شدن بازار برون‌سپاری در مقیاس بزرگ و کاهش قراردادهای BPO ( فرآیند بروسپاری کسب و کار) جامع، شاهد رشد بیشتر در کارهای آموزشی مبتنی بر پروژه، مأموریت و ابتکار هستیم. اینها را تعهدات «رگباری» می‌نامیم. «رگبار» آموزشی یعنی وقتی که تأمین‌کننده متعهد به مدیریت همه یا بخشی از فرایندهای مربوط به ابتکار آموزشی تعریف‌شده‌ای –مثل عرضه‌ی محصول برای اولین بار، اجرای فناوری یا تغییر ابتکار مدیریتی- می‌شود.

وقتی این ابتکار کامل می‌شود، تعهدات تأمین‌کننده پایان می‌یابد. تفاوت اصلی این شکل با تعهدات سنتی BPO این است که اینها «فرایند»محور هستند. تعهدات رگباری مبتنی بر پروژه هستند و شرایط قرارداد بیشتر به نتایج قابل تحویل مربوط به تکمیل ابتکار معطوف هستند. تعهدات رگباری گزینه‌ای نوآورانه در اختیار رهبران آموزش قرار می‌دهد و خطرات فرایند سنتی برون‌سپاری را به‌شدت کاهش می‌دهد.

به‌سوی فرهنگ مربیگری

با ادامه‌ی تحول محیط کار با ظهور نسل‌ها و فناوری‌های جدید، گرایشی تدریجی به‌ ایجاد فرهنگ یادگیری فراگیرتر هم به‌وجود آمده است. ارزش قائل‌شدن برای توسعه‌ی درونی رهبران آینده و انتقال دانش نهادی به استعدادهای آینده‌دار از این دست است. یکی از مؤثرترین روش‌های انتقال دانش آماده‌سازی از طریق آموزگاری و مربیگری است.

نوآوری در فناوری های آموزشی

این ضرب‌المثل درست است که بهترین روش یادگرفتن چیزهای جدید، درس‌دادن آنهاست. آموزگاری نه‌تنها باعث رشد کسی می‌شود که پا جای پا شما می‌گذارد، بلکه روشی عالی برای پرورش استعدادهای کنونی برای نقش‌های رهبری است.

مشکل اصلی این است که آن‌طور که باید برای ایجاد روش‌های ساختاری برای پرورش آموزگار کار نکرده‌ایم. فرهنگ‌هایی که برای مربیگری ارزش قائل می‌شوند، بر ارزش استعداد تاکید می‌کنند و رویکردی نظام‌مند به پرورش استعداد و فرهنگی برای مربیگری دارند.

تکامل نظریه‌ی بازی و مکانیک

یادگیری بازی‌محور انگیزه، مشارکت و یادآوری دانش را افزایش می‌دهد. اجرای اولیه‌ی بازی بر جایگزینی تجربه‌ی کلاسی با بازی متمرکز بود. باید یاد بگیریم که چطور برنامه‌های بازی را درون برنامه‌های یادگیری جا بدهیم و همچنین باید یادبگیریم که در قلب هر بازی درگیرکننده‌ای (مثل بازی‌های ویدئویی) داستان وسوسه‌کننده‌ای نهفته است که با همخوانی با عواطف و انگیزه‌های بازیگران، آنها را جذب می‌کند.

در تکامل نظریه‌ی بازی دریافته‌ایم که استفاده از اصل داستان‌گویی و درگیری کلید جذب احساسات یادگیرنده، در عین افزایش درگیری و یادآوری یادگیرنده می‌شود.

کلاس‌های کوچک‌تر

با افزایش محبوبیت و استفاده از پلتفرم‌های مجازی ارائه‌ و برنامه‌های آموزش آنلاین، میانگین تعداد ثبت‌نام‌ها رو به کاهش گذاشته است. در روزهای کلاس‌های سنتی، هدف افزایش اندازه‌ی کلاس برای سرشکن‌کردن هزینه‌های ثابت مربوط به معلم و کلاس بین یادگیرندگان بود.

همیشه بین این عقیده‌ی کلی که کلاس‌های کوچک‌تر برای دانش‌آموزان بهتر است، درحالی‌که کلاس‌های بزرگ‌تر برای این کسب‌وکار بازدهی بیشتری دارند. حالا نیازهای کسب‌وکار و نیازهای یادگیرندگان، با به‌صرفه‌تر شدن آموزش در گروه‌های کوچک‌تر، هم‌راستا شده‌اند.

افزایش هزینه‌ی درون‌سپاری

شرکت‌های طرف خرید، نسبت به گذشته، کارکنان داخلی بیشتری برای آموزش استخدام می‌کنند. این کار ترکیب هزینه‌ی داخلی به خارجی‌شان را به‌شدت افزایش می‌دهد. همین چند سال پیش، متوسط هزینه‌ برای شرکت‌های طرف خرید حدود ۵۸ درصد برای منابع داخلی و ۴۲ درصد برای منابع خارجی بود.
نوآوری در فناوری های آموزشی
جدیدترین تحقیق ما نشان می‌دهد که در طول دو سال گذشته، شرکت‌ها این توازن را به ۶۰/۴۰ رسانده‌اند و پیشبینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ به ۶۱/۳۹ برسد. پس اگرچه بازار آموزش شرکتی همچنان در حال رشد است، شاهد هزینه‌ی نسبتا ثابتی از سوی تامین‌کنندگان، خصوصا برای تعهدات  BPO ( فرآیند برونسپاری کسب و کار) بزرگ‌مقیاس هستیم.

این روند بسته به آینده‌ی اقتصاد جهانی، ممکن است کوتاه‌مدت باشد. تجربه‌ی ما نشان داده است که با بهبود اقتصاد، شرکت‌ها معمولا کارکنان بیشتری برای آموزش استخدام می‌کنند. با افول اقتصاد، شرکت‌ها معمولا منابع تمام‌وقت را به منابع متنوع تغییر می‌دهند.

نوآوری آموزشی در سپیدار سیستم

شرکت سپیدار سیستم در حوزه آموزش همواره بر این موضع توجه داشته است که باید از منابع به روز و ابزار های کاربردی برای مخاطبان و مشتریان خود استفاده کند، برای همین منظور نوآوری در این قسمت همواره یکی از سرخط های اصلی در کسب و کار سپیدار سیستم بوده است.
نوآوری در فناوری های آموزشی
شرکت سپیدار سیستم سعی کرده است با ایجاد دوره های آموزشی حضوری، الکترونیکی، آنلاین و آفلاین به طیف وسیعی از نیاز های آموزشی خود پاسخگو باشد و همچنین با ایجاد محصولات آموزشی از قبیل کتاب رایانه کار مالی و نسخه آموزشی نرم افزار حسابداری سپیدار و محتواهای چند رسانه ای سعی کرده است سطح دانش و تسلط مخاطبان خود به بر روی نرم افزار های سپیدار و دشت افزایش دهد.

برای اطلاع از این خدمات و محصولات با ما در ارتباط باشید:

خدمات آموزشی سپیدار سیستم

02181022225

واحد آموزش سپیدار سیستم