نرم افزار حسابداری
مشکلات رفتاری کارمندان

از مشکلات رفتاری کارمندان به عنوان شیرینی مدیریت یاد کنید


در یک کسب‌وکار کوچک، همانطور که می‌دانید تعداد کارمندان زیاد نیست و یک درگیری کوچک در شرکت و یا در میان اعضای شرکت می‌تواند مشکل آفرین باشد. زمانیکه شما به عنوان مدیر یک کسب‌وکار کوچک با مشکلات رفتاری کارمندان مواجه می‌شوید؛ بسیار خوب است که از سیاست‌ها و قوانین شرکت و کار کاملاً آگاه باشید و اطلاعات کاملی نیز در مورد کارمندانتان در دست داشته باشید.

رفتارها و رویکردهای متفاوت

برخی افراد در محیط کار افکار و یا رویکردی منفی گرایانه دارند. این افراد معمولاً از مسیر معمول و یا مسیری که خودشان در نظر گرفته‌اند، پیروی نکرده و در نتیجه کارها آنگونه که باید پیش نمی‌رود. یک نتیجه‌ی منفی دیگر حضور این افراد، تاثیر بر سایر کارمندان است که می‌تواند بر فضای شرکت نتایج منفی به بار بیاورد.

برای مثال، اگر دو نفر از کارمندان با یکدیگر سازگار نبودند، شاید بهتر است آن‌ها را به سازش با هم تشویق کنید. اما همیشه تشویق به سازگاری، کارساز نیست. عدم دخالت در امور گاهی مشکلات رفتاری کارمندان را به خودی خود حل می‌کند و افراد بدون دخالت شما با یکدیگر سر سازگاری پیش می‌گیرند.

در شرایطی دیگر، رفتار مدیر (که شما هستید) می‌تواند یک اصل مهم باشد. باید آگاه باشید که در چه شرایطی بهتر است دو طرف دعوا را فرا بخوانید، رو در روی هم بنشانید و از آن‌ها بخواهید مشکلاتشان را شفاف شرح دهند.

پس از شرح مشکل و گفتگوی مستقیم افراد، می‌توانید برای اینکه کارمندانتان به بهترین نحو کارشان را انجام دهند، از آن‌ها بخواهید که رویکردشان را تغییر و رفتار منعطف‌تری را در مقابل این مشکل و سایر موضوعات پیش بگیرند.

مشکلات رفتاری کارمندان

مانند یک گلادیاتور عمل کنید

حل مشکلات رفتاری کارمندان زمان، تلاش و انگیزه زیادی را از دو طرف مشاجره می‌گیرد تا بتوانند در نتیجه به یک منفعت مشترک دست یابند. بنابراین بسیار مهم است که در مورد مشکلات پرسنلتان و تاثیری که بر کسب‎‌وکارتان می‌گذارند، به شیوه درست تصمیم‌گیری کنید.

یک مثال معمول دیر آمدن کارمندان است. گاهی یک کارمند به طور معمول هر روز چند ساعت تاخیر برای حضور در شرکت دارد. زمانیکه همه در ساعت 8:30 باید در محل کار حاضر باشند، ایشان از ساعت 10 به بعد در پشت میزشان حضور دارند.

اما آیا این رفتار بر کسب‌وکارتان اثرگذار است؟ اگر کارمندی که دیر به محل کار می‌رسد هر روز تا ساعت 7 در شرکت بماند تا کارهایش را به بهترین شکل و به موقع تحویل دهد، آیا در این شرایط هم تاخیر وی مشکلی ایجاد می‌کند و وی باید همچنان هر روز ساعت 8:30 در محل کارش باشد؟

در این شرایط دو رویکرد وجود دارد؛ در رویکرد اول هماهنگی در کار جز ارزش‌های شرکت شماست، چه کارمندی که با حضور سر وقت و چه فردی که با حضور بعد از ساعت کاری، تاخیر صبح را جبران می‌کند، باید برای حضور به موقع متعهد باشند.

رویکرد دوم می‌گوید در صورتیکه عملکرد فرد لطمه‌ای به کار شما نزند، مشکلی در خصوص دیر آمدن وجود ندارد. برای سایرین شرح دهید که کارمندی که دیر به محل کار می‌رسد ساعت‌ها بعد از تایم اداری در شرکت حضور دارد و جلسه‌هایش به موقع برگزار می‌شود.

به این ترتیب شما ضمن هماهنگی تمامی افراد و اهمیت به ارزش‌های شرکت، از هر نوع سو برداشت و تضادهای داخلی جلوگیری کرده‌اید.

مشکلات رفتاری کارمندان

حل سریع مشکلات رفتاری کارمندان

مشکلاتی در کار وجود دارد که باید سریع حل و فصل شوند تا گسترش نیابند. اگر ناسازگاری بین دو یا چند واحد وجود داشته باشد که نتایج نا به‌هنجاری را برای کسب‌وکارتان به همراه دارد، یاید هر چه سریع‌تر مداخله کنید.

یک مثال چنین رفتارهایی بیان جوک‌های نامناسب توسط یکی از کارمندان است که باید هرچه سریع‌تر و قاطع‌تر با آن برخورد کنید. قلدری در کار یکی دیگر از آن مثال‌هایی است که باید به سرعت حل شود. شاید فکر کنید این موضوع بین کارمندان به خودی خود حل می‌شود و بهتر است شما به عنوان مدیر در آن دخالت نداشته باشید. اما باید بدانید شما به عنوان مدیر حلال مشکلات رفتاری کارمندان هستید.

اگر یکی از کارکنان یک مورد قلدری یا مشاجره را به شما گزارش داد، می‌توانید به عنوان میزبان و مدیر کسب‌وکار قدمی موثر برای حل آن مشکل بردارید.

یک مدیر چگونه باید با کارمند ناهنجار خود رفتار کند؟

در ادامه مطلب به شما چند نکته برای مدیریت رفتارهای ناهنجار کارمندان پیشنهاد می‎کنیم:

ارزیابی را فراموش نکنید

زمان مناسب برخورد با کارمندان را از ابتدا مشخص کنید. چه زمانی رفتار شما بر کارمندتان اثرگذارتر خواهد بود؟

تصور کنید کارمندتان با یک تفنگ وارد دفتر کار می‌شود، چه واکنشی خواهید داشت؟ قطعاً واکنش سریعی خواهید داشت. در مقابل برخی ناهنجاری‌ها هم باید نسبت به زمانی‏که یکی از آنها به دلیل اینکه همکارش اعتبار او را زیر سـؤال می برد و به شما شکایت می کند ، نشان داد!

همچنین باید پذیرفت که کارکنان در زمان‌های مختلفی درگیر یک سری مشکلات شخصی خواهند بود که بر رفتارشان در محیط کار قطعا تاثیر خواهد گذاشت. این را هم بدانید که نیروهای کم بازده، به معنای نیروهای مشکلساز نیستند، لازم است برای مشکلات رفتاری کارمندان ، زمانی را جهت ارزیابی در نظر بگیرید.

منطقی رفتار کنید

رفتار خود را بر اساس واقعیت‌ها بنا کنید. شایعه، غیبت و رفتارهای ناشایست در هر محیط کاری ممکن است به وقوع بپیوندد. اما این شما هستید که به عنوان یک مدیر باید به درستی رفتار کنید. از افرادی که ماجرا را می‌دانند بخواهید توضیح و گزارش کاملی از شرح موضوعات ناهنجار به شما ارائه دهند. بر اساس گزارشات و یا وقایعی که ممکن است در تصمیم‌گیری شما مشکل بیافریند، عمل نکنید. شما در حقیقت مسئول آرام کردن شرایط سخت و مشکل هستید.

مخاطب شما، رفتارها هستند نه کارمندان

رفتار کارمندان برای شما مشکل ایجاد کرده است نه خود کارمند!

 برای ارزیابی بهتر رفتار کارمندان باید آن را بشکافید و ارزیابی کنید. هدف نهایی شما ترویج و توسعه یک تفکر و پیدا کردن راه حل است نه پیروزی در یک بازی!

پس روی رفتارهای نامطلوب متمرکز شوید نه اینکه به کارمندانتان حمله کنید. به جای جملاتی مثل: شما همیشه دیر در محل کار حاضر می‏‌شوید، از جملاتی که ” من ” دارد استفاده کنید، مثلاً بگویید: من به افرادی در این شرکت نیاز دارم که سر وقت در محل کار حاضر شوند تا بتوانیم به اهداف مشترکمان برسیم. از رفتارهای تند و ناشایست کارکنانتان دلگیر نشوید و آن‌ها را به خودتان نگیرید. ممکن است این رفتارها ناشی از ترس، استرس و یا عصبانیتی باشد که در آن مقطع زمانی گریبان‌گیر کارکنانتان شده است.

به کارمندان شانس دوباره برای احیای رفتارهای خود بدهید. این واقعیت را بپذیرید که مدیریت موفق نیاز به تمرین دارد.