نرم افزار حسابداری
چگونه در کرونا از کسب و کار خود محافظت کنیم؟

چگونه در کرونا از کسب و کار خود محافظت کنیم؟


با شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، بررسی‌های متفاوتی برای ارزیابی تاثیر این بیماری بر کسب و کارها انجام شده است. طبق گزارش شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) شروع بحران کرونا از اول اسفندماه کسب‌وکارها را تحت تاثیر قرار داده است. به طوری که عمده کسب‌وکارها افت فروش محسوسی را تجربه کرده‌اند. در شرایط فعلی، تقاضا نیز برای خرید کالا و خدمات در بسیاری از حوزه‌ها کاهش یافته که این مسئله خود سبب تشدید رکود می‌شود. اما کسب و کارهای مختلف، شرایط متفاوتی را تجربه کردند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

واکنش کسب و کار‌ها به ویروس کرونا

پاندمی کرونا شرایطی را در کشور‌ها بوجود آورده است که بیشتر کسب‌وکارها در زمان حال به بقا می‌اندیشند و پایان بحران نیز لزوما به معنی بازگشت به دوره ماقبل بحران نیست.

در این میان، بخش‌هایی وجود دارند که با شیب تندتری تحت تاثیر قرار گرفته اند. بخش گردشگری و رستوران‌ها طبق بررسی‌های صورت گرفته در بالای این فهرست قرار دارند.

البته شرکت‌هایی نیز بودند که توانستند در این شرایط، سود زیادی بدست آورند. بر اساس آمار آریزتون، شرکت مشاوره و تحقیق آمریکایی، بازار ژل‌های ضدعفونی کننده دست تا پایان امسال ۱۱ میلیارد دلار رشد خواهد داشت که این عدد ۶۰۰ درصد نسبت به سال قبل بیشتر خواهد بود.

واکنش کسب و کار‌ها به ویروس کرونا

فروش تجهیزات ورزشی و بدن‌سازی هم در دوران قرنطینه در سراسر دنیا افزایش داشت. مربی‌های ورزشی هم  به‌جای آموزش در باشگاه‌ها به آموزش آنلاین پرداختند.

کیک‌پزی و شیرینی‌پزی نیز از دیگر فعالیت‌هایی بود که به یک‌باره و در قرنطینه محبوبیت زیادی پیدا کرد. در بسیاری از کشورها حتی آرد نایاب شد. تقاضا برای پختن‌نان و آموزش آن از طریق شبکه‌های اجتماعی هم افزایش پیدا کرد.

در خصوص مواد غذایی نیز فروش کالاهای بسته‌بندی شده مثل روغن، برنج، سوسیس و کالباس از برندهای معروف افزایش داشته‌اند، اما چون این کالاها بخش کوچکی از کالاهای فروش یک فروشگاه هستند، کاهش فروش را معمولا جبران نمی‌کند.

تاثیر ویروس کرونا در کسب و کار‌ها در ایران چگونه بوده است؟

در ایران هم بعد از شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم، خرید آنلاین از سوپرمارکت‌ها رواج بیشتری یافت. بسیاری برای این‌که در معرض ویروس قرار نگیرند ترجیح دادند در خانه بمانند و از سوپرمارکت بخواهند کالاهای مورد نیازشان را برای آن‌ها به در خانه بیاورد. بنابراین تاثیر فروشگاه‌های اینترنتی بر جهانی که درگیر ویروس کرونا شده است به شدت افزایش یافته است. بیش از هر زمان دیگری به دلیل این رویداد همه گیر، مردم تصمیم به خرید آنلاین می‌گیرند و همه چیز را از وسایل تفریحی گرفته تا مواد غذایی، آنلاین سفارش می‌دهند.

چالش‌های فروش آنلاین در دوره کرونا

فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی در حال حاضر شاهد تغییر چشمگیر در سفارش کالاهای اساسی هستند. در حالی که برای صنعت فروش آنلاین، چالش‌های بسیاری پیش رو وجود دارد، کلید اصلی حرکت به جلو جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای تهیه یک استراتژی رشد است که با تغییر شرایط بازار و عادت‌های خرید کار کند.

یکی دیگر از راه‌های بهبود شرایط کسب و کار در این دوران، تغییر راه‌های ارتباطی و افزایش کانال‌های فروش برای ارتباط با مشتریان می‌تواند باشد که علاوه ایجاد امکان سفارش‌گیری آنلاین که اعلام شد، موضوعاتی مانند ثبت سفارش از شبکه‌های اجتماعی و تلفنی را نام برد.

چالش‌های فروش آنلاین در دوره کرونا

این موضوع را هم از یاد نبریم که مشتریان خود را از آخرین تخفیف‌های فروشگاه خود مطلع کنید و این اطمینان را نیز ایجاد کنید که تمام پروتکل‌های بهداشتی به بهترین شکل ممکن در فروشگاه شما رعایت شده است.

دشت همکاران سیستم، راه حلی مناسب برای رفع چالش‌های فروشگاه

دشت همکاران سیستم، نرم افزاری برای مدیریت فروشگاه‌هاست. نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت هم اکنون به مدیریت کاراتر تعداد زیادی از فروشگاه‌ها مانند سوپرمارکت، پوشاک، طلافروشی، مشاورین املاک، لوازم خانگی، لوازم کامپیوتری، فروش و سایر اصناف کمک کرده است.

این محصول، امکان ثبت عملیات خرید و فروش، نگه‌داری موجودی انبار کالا، ثبت هزینه‌ها، دریافت‌ها و پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی را فراهم کرده است. با توجه به نیاز مشتریان، ارتباط با سخت افزارهای جانبی نظیر انواع ترازو، کارت خوان بانکی، انواع پرینتر، بارکدخوان و نمایشگر را در اختیار آنان قرار داده شده است.

لازم به ذکر است، سازگاری این نرم افزار با کلیه سخت افزارهای موجود در بازار با هر سیستم عاملی، دغدغه مشتریان برای تهیه سخت افزار را مرتفع نموده است.

همچنین، مدیریت پیامک نیز از دیگر امکاناتی است که این محصول در اختیار صاحبان فروشگاه قرار می‌دهد تا بتوانند ارتباطات موثرتری برای توسعه کسب و کار خود داشته باشند.

دشت همکاران سیستم در راستای هوشمند سازی محصولات فروشگاهی خود و کمک به بهبود ارتباطات فروشگاه‌های مواد غذایی، با شرکت‌های پخش تامین کننده مواد غذایی، اقدام به افزودن سامانه ثبت سفارش‌گیری از شرکت‌های پخش با نام فرسان نموده است.

این سامانه با رفع این مشکلات و کاهش هزینه‌های رساندن کالا به مشتری نهایی و جلوگیری از خواب سرمایه می‌تواند موجب رونق هرچه بیشتر کسب و کارهای مرتبط و کاهش هزینه‌های توزیع و فروش و بهره‌مندی مشتری نهایی از این موضوع شود.