تعادل

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟


زمانی که شاخص نوآوری جهانی سال 2017 منتشر شد، معلوم شد که سوئیس و سوئد باز هم مانند سال­‌های گذشته در صدر لیست کشورهای نوآور قرار دارند.

اما دلیل وجود این میزان از ایده‌­های خلاقانه در بین مردم این کشورها چیست؟

به نقل از  کسانی که شانس کار و زندگی در سوئد را داشته‌اند، پاسخ این سوال در یک کلمه خلاصه می‌­شود: لاگوم به معنی تعادل ( در سوئدی به معنای ” اندازه لازم” ) است.

مانند بسیاری از مفاهیم و لغات غیر انگلیسی دیگر، ترجمه صریح و آسانی برای لاگوم هم وجود ندارد. لاگوم، بیش از آنکه چند حرف به هم چسبیده برای توضیح چیزی یا عملی باشد، یک باور فرهنگی است. به راستی که لاگوم چیست و چگونه می­‌توان از آن در کار و زندگی استفاده کرد؟

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

لاگوم چیست؟

در یک تعریف عام، لاگوم به معنای تعادل است. البته تعادل در لاگوم به معنی مقدار مساوی از هر چیز، مانند مقدار مساوی نیرو­ها در دو طرف یک الاکلنگ نیست، بلکه به معنی داشتن مقدار کافی از یک چیز در یک شرایط مشخص است.

ضرب المثل سوئدی «مقدار کافی از هر چیز، بهترین مقدار آن چیز است»، تقریباً معادل ضرب المثل انگلیسی «هر چیزی به مقدار متعادل» است.

یافتن لاگوم به تمرین احتیاج دارد! با این وجود، لاگوم احتمالاً کلید موفقیت آن دسته از صاحبان کسب و کاری است که رویکردی نامتعادل در کسب و کارشان اتخاذ کرده‌­اند. رویکرد اشتباهی که ابتدا محصولات را تولید کرده و سپس به دنبال مشتری برای محصولات می‌­گردد.

لاگوم حتی می‌­تواند برای آن دسته از افرادی که به دنبال ایجاد تعادل بین زندگی شغلی و زندگی شخصیشان هستند، مفید باشد.

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

موانع فکر کردن؛ تفکر سیاه و سفید

یکی از موانعی که نمی‌گذارد ذهنیت ما مطابق با لاگوم باشد، تفکر دودویی (صفر و یکی) است. چپ یا راست، بلی یا خیر.

برای مثال وقتی ریل­‌های راه‌­آهن از روی یکدیگر رد می‌­شوند، لازم است تا یک تصمیم مطلق گرفته شود، یا رد شوید، یا منتظر بمانید، اما در دنیای کسب و کار، راه­ حل‌ها و جواب­‌های اثربخش به ندرت به شکل سیاه و سفید هستند.

 متاسفانه، وقتی صحبت از توسعه محصول و تناسب محصول با بازار هدف می­‌شود، خیلی از افراد نمی‌­توانند قسمت­‌های خاکستری را ببینند و دیدگاه صفر و یکی دارند؛ یا 100 درصد درست، یا صد در صد اشتباه

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

در این مطلب با این موضوع بیشتر آشنا می‌شویم که چرا گاهی موفقیت در پس زیر پا گذاشتن توافقات معمول است!

«چرا نشود با برقراری ارتباط بین مسافران و میزبانان بومی، تجربه سفر جدیدی برای مسافران فراهم کرد؟» «چرا نشود بین رانندگان مستقل و مسافران، از طریق یک اپلیکیشن، ارتباط برقرار کرد و تجربه استفاده از تاکسی را بهبود بخشید؟» «چرا نشود از شبکه‌های اجتماعی شخصی در توسعه کسب و کار استفاده کرد؟»

لاگوم در محیط کار

با وجود برخی روندها در راستای محصولات ترکیبی، بطور کلی جای دادن نگاه­‌های متفاوت در کسب و کارها کاری دشوار است. با یک مثال لاگوم در محیط کار را توضیح می‌دهیم:

بسیاری از ما برای درک این مفهوم مشکل داریم، نویسنده این مقاله تجربه خود را از این موضوع در یکی از رویدادهای که در ایرلند به اسم هاکتون ( رویدادی چند روزه که در آن برنامه نویسان بطور مشترک برنامه نویسی می کنند) شرکت کرده بود بیان می‌کند:

.تیم ما از 8 مهندس و 2 بازاریاب، شامل خودم، تشکیل می‌شد. چالش ما این بود: نوع جدیدی از بج(کارت شناسایی که در کنفرانس‌­ها بر روی سینه نصب می‌­کنند) درست کنید که همه از آن خوششان بیاید

 

بعد از طوفان فکری، ما تصمیم گرفتیم که سمت کارت‌های سنتی کاغذی که در داخل محافظ‌­های پلاستیکی قرار می­گیرند نرویم. به جای آن، خواستیم که بج­‌های الکترونیکی با قابلیت نشان دادن تصویر و ویدیو داشته باشیم. آن‌هایی که کتاب « آخرین اودیسی» آرتور سی کلارک را خوانده باشند، ممکن است به یاد نانوچیپ­‌هایی که در این کتاب در بدن هر یک از افراد در زمان تولد قرار داده می­شد تا بدون هیچ مشکلی هویت افراد معلوم شود، افتاده باشند. ایده ما تا این حد تهاجمی نبود، ولی به همان اندازه جذابیت داشت.

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

ما امید داشتیم که این بج‌­ها از طریق یک مکانیزم ردیابی که در آن جای داده شده، لحظات مفرحی برای حضار کنفرانس‌ها فراهم آورد. هدف ما این بود که این بج­‌ها به اصلی‌ترین تجربه کنفرانسی سازنده و بدیع تبدیل شوند. همگی در این مورد اتفاق نظر داشتیم اما جنگ مرسوم بین مهندسان و بازاریابان خیلی زود شروع شد.

در داستان ما، مهندسان بر حل کردن مشکلمان از طریق محصول تمرکز کردند، و بازاریابان بر تجربه مشتری؛ هزینه­‌های خلق محصول نهایی به صورتی که مورد تایید هر دو تیم باشد، فقط زمانی میسر شد که به یک رویکرد متعادل و ترکیبی لاگوم رسیدیم.

یک محصول مشخص فقط زمانی فروش خوبی خواهد داشت که بتواند به نیاز بازاری که به پرداخت هزینه برای خرید آن محصول علاقه­‌مند است، پاسخ دهد. هر محصولی که تعادل لازم بین بُعد مهندسی و بُعد بازاری را ایجاد نکرده باشد، با مشکلات عدیده­‌ای مواجه خواهد شد.

رسیدن به تناسب محصول – بازار از طریق لاگوم و تعادل

ناتان فور و پل اهلستورم، نویسنده­‌های کتاب «اول کار را به درستی انجام بده و سپس به دنبال گسترشش باش»، با پرسیدن این سوال، دقیقاً جان مطلب را ادا کردند: دستیابی سریع به تناسب بازار- محصول چگونه حاصل می‌شود؟

با مطرح کردن این سوال، فور و اهلستورم به پدیده‌­ای اشاره کردند که ما طی دو دهه همکاری با شرکت­‌ها و کارآفرینان با آن مواجه بوده‌­ایم: دستیابی سریع به تناسب محصول-بازار، به شدت شانس استارتاپ‌ها برای موفقیت را افزایش می‌­دهد. با این حال، برای رسیدن به تناسب محصول -بازار، لاگوم ضروری است.

بیایید با این حقیقت روبرو شویم: شما در هر حال درباره محصولات خود بازخورد خواهید گرفت. اما کارآفرینان اغلب آنقدر به محصول­شان علاقه­‌مندند که هیچ چیزی را نمی‌­بینند. آنها به جای آنکه به بازخوردهای محصولاتشان گوش دهند، به تلاش برای فروش آنها به هر نحو ممکن ادامه می‌­دهند.

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

به شخصه آنجایی مفهوم تناسب بازار-هدف را درک می‌کنیم که متوجه شویم برای نیل به آن، احتیاج به مهارت «گوش دادن» داریم. تنها راهی که می‌­توان یک محصول را از دید سایرین هم دید، این است که به نظرات آنها با دقت گوش و تمام گفته‌­هایشان را با صداقت و کنجکاوی به چالش بکشیم.

تعادل تنها راهی است که به شما کمک می‌کند بین چشم ­انداز شرکتتان با نیاز­های بازار تعادل ایجاد کنید، تعامل پایدار و واقعی با مشتریان اتفاق می‌افتد.

همواره بر مشتری تمرکز کنید

 

مشتریان به طور طبیعی بر نیازهایشان تمرکز می­‌کنند. همه کارآفرینان باید بدانند که به جای حدس زدن نیازهای مشتریان، می‌توانند از خود آنها نیازهایشان را بپرسند. تنها از طریق کسب دانش بازار است که خواهیم توانست استراتژی‌­های کسب و کار را شکل دهیم، تصمیمات بهتری برای محصولاتمان بگیریم، و وفاداری مشتریانمان را افزایش دهیم.

این مفهوم، پایه و اساس تمام چیزهایی است که انجام می‌دهیم. با تغییر ذهنیتمان از «چه» به «چرا»، از میزان وابستگی تصمیمات خود به ایده­‌های سایرین آگاه می‌شویم.

اکثر ما دوست داریم فکر کنیم که تصمیمات خود را بصورت آگاهانه و فردی اتخاذ می‌کنیم. اما در اویل دهه 2000 میلادی، اساتید هاروارد نشان دادند که 95% از تصمیمات خرید، ناخودآگاهاه گرفته می­‌شوند. این حقیقت برای بازاریابان بسیار چالش ­انگیز بود.

لاگوم یا رویکرد تعادل در کسب‌وکار چیست؟

 

به همین دلیل است که اخذ تصمیمات بهتر برای کسب و کارها، مستلزم شناخت عمیق‌ترین افکار و احساسات مشتریان است. البته که چنین شناختی با تمرین زیاد حاصل خواهد شد، درست مانند سایر مهارت­‌ها.

اما انجام این کار ما را از دام خود محوری رها کرده و ارتباطات بین انسان­‌ها را تسهیل خواهد کرد. دقیقاً همین‌جاست که «لاگوم» و تعادل واقعی آغاز می‌­شود.