6 مرداد، روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای

6 مرداد، روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای


6 مرداد روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای است و لازم است تا در مورد این روز صحبت کنیم تا بدانیم تلفیق دانش با مهارت و خلاقیت تا چه اندازه دارای اهمیت است. آموزش های فنی و حرفه ای نقش بسیار موثری در زندگی تمامی جوامع دارد. اگرچه هیچ ملتی نمی‌‌‏تواند اثر تکنولوژی را در جهان امروز انکار کند.

درحقیقت، پیشرفت‌‏های پرشتاب در همه رشته‌‏های فنی و صنعتی در دهه‌‏های اخیر، خطوط اساسی تمدن کنونی را تعیین کرده است. اگر قرار باشد که از تکنولوژی به‌‏ درستی و در جهت رفاه انسان، نه انهدام او، حداکثر بهره را ببریم، لازم است پابه‌‌پای این دگرگونی‏‌‌ها، در آموزش فنی و حرفه‌‏ای نیز به پیشرفت‌‏هایی دست یابیم. در واقع این آموزش‌ها به ما کمک می‌کنند تا با قابلیت‌های خودمان بیشتر آشنا شویم.

نگرش یونسکو در مورد آموزش های فنی و حرفه ای

آموزش های فنی و حرفه ای

جمله ی معروفی از سوی سازمان یونسکو در ارتباط با این آموزش‌ها وجود دارد که می‌گوید: “خوار شمردن آموزش فنی و حرفه‌‏ای به بهانه این‌‏که ماهیتی فرومایه دارد، درواقع، ستیز با واقعیت‌‏های زندگی نوین و روی گرداندن از مجال‌‏هایی است که برای بهتر کردن این زندگی پیش می‌‌‏آید. توصیه یونسکو درباره آموزش فنی و حرفه‌‏ای این است که: آموزش فنی و حرفه‌‏ای باید بخش مکمل نظام آموزشی همه‌‏جانبه باشد، و به این سبب باید به محتوای فرهنگی آن توجه کافی بشود.” (یونسکو، ۱۹۷۳م)

تصور افراد نسبت به این آموزش‌ها نسبت به قبل متفاوت شده و افراد جایگاه بالاتری برای آن قائل هستند. نقش و اهمیت آموزش‌‏های فنی و حرفه‌‏ای در توسعه اقتصادی نزد کشورهای توسعه‌‏یافته و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، شناخته شده است؛ به‌‏گونه‌‏ای‌‏که بسیاری از کشور‌ها برای ایجاد تحول در توسعه اقتصادی به‌‏عنوان پیش‏‌زمینه و اولین گام، اقدام به اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌‏ای خود و سرمایه‌‏گذاری در آن می‌‏‌نمایند. آموزش‌های فنی و حرفه‌‏ای، آموزش‌‏هایی هستند که انتظار می‌‌‏رود دانش‌‏آموختگان آن در ورود به دنیای واقعی کار از سازگاری نسبی برخوردار باشند.

 نیروی انسانی در اثر تربیت و آموزش می‌‌‏تواند نگرش، دانش و مهارت لازم را به‌‏دست آورد. به‌‏همین علت، در اغلب کشورهای اروپایی و صنعتی بعد از دهه ۱۹۹۰م، توسعه صنعتی را در آموزش فنی و حرفه‌‏ای می‌‏‌دانند و در بهبود و رشد آن تأکید بسیار دارند. شاید بنیادی‌‏‌ترین مانع در راه گسترش آموزش در برخی از کشورهای در حال رشد، همان‌‏گونه که در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز چنین است، وجود نگرش منفی بسیاری از افراد نسبت به آموزش است.

علت عدم تمایل به آموزش های فنی و حرفه ای

آموزش های فنی و حرفه ای

در گذشته‌ها معمولا افراد تصور می‌کردند که رشته‌های پزشکی و مهندسی تنها رشته‌های بااهمیت در جوامع هستند و مقاومت بسیاری برای رفتن به سمت آموزش‌های فنی و حرفه ای وجود داشت. همچنین دلایل عدم تمایل دانش‏‌آموزان مستعد به شاخه فنی و حرفه‌‏ای را نیز می‌‏‌توان چنین بیان کرد: دانش‌‏آموزان مستعد، اطلاعات زیادی راجع به رشته‌‏های فنی و حرفه‌‏ای ندارند. به‌‌نظر آنان، علاقه‌‏مندان به رشته‌‏های فنی بدون وارد شدن به هنرستان هم می‌‌‏توانند به اهداف خود برسند و خانواده‌‏های دانش‌‏آموزان مستعد ترجیح می‌‌‏دهند فرزندانشان در دبیرستان تحصیل کنند. 

 به‌‌خاطر داشته باشیم که شرایط موجود در مدرسه، معلمان و مشاوران تا حد زیادی در انگیزه‌‏های دانش‌‏آموزان برای ادامه تحصیل و انتخاب رشته تحصیلی آن‌ها مؤثر هستند. همچنین دوستان و هم‌‏سالان نیز با توجه به نزدیکی خاص به یک‌‏دیگر و یا وابستگی‏‌های عاطفی‌‏شان، در انتخاب رشته تأثیر خاصی بر دانش‌‏آموز دارند. نظر والدین نیز در انتخاب رشته دانش‌‏آموز نقش تعیین‌‏کننده‌‏ای دارد.

روشن است که نمی‌‌‏توان نگرش‌‌ها را یک‌‌شبه دگرگون کرد، اما با آموزش فنی به‌‏عنوان عنصر مکمل نظام آموزشی و با آگاه‌‏سازی مردم نسبت به امکاناتی که آموزش فنی و حرفه‌‏ای در اختیار افراد قرار می‌‌‏دهد، تغییر نگرش‌‏‌ها خیلی سریع انجام خواهد گرفت. ما باید این نگرش را در سطح جامعه ایجاد کنیم که چنین آموزش‌هایی پایه و اساس فراگیری سایر مهارت‌ها هستند و یادگیری آن‌ها بسیار ارزشمند است.

اکنون کوشش جوامع بر این است که آموزش و پرورش از صورت صرفاً نظری بیرون آورده شود و آن را به‌‏صورت آموزش توأم با کار مبدل سازند. چنین کاری علاوه بر داشتن اهمیت اقتصادی، بی‌‏تردید در تعدیل فاصله‌‏های میان طبقات و قشرهای اجتماعی می‌‌‏تواند مؤثر باشد. گسترش آموزش و پرورش و در کنار آن توسعه آموزش فنی و حرفه‌‏ای و مشغول داشتن گروه کثیری از دانش‏‌آموزان کشور در این شاخه تحصیلی، می‌‏تواند سرآغاز بازگشت به خود و یافتن هویت فرهنگی خویش گردد. وقتی شمار زیادی از مردم جامعه مشغول کار مفید و مناسب شوند، به جامعه و ارزش‌‏های اجتماعی حاکم ارج می‌‌‏نهند.

سخن پایانی

آموزش های فنی و حرفه ای

بی تردید تلفیق دانش با مهارت و خلاقیت برای جوانان این مرز و بوم زمینه ساز اشتغال مولد و پایدار توام با کار آفرینی، تاثیر بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی و توانمند سازی منابع انسانی دارد و رسالت آموزش فنی و حرفه ای به عنوان متولی اصلی آموزش مهارت‌های گوناگون در تربیت نیروی کار ماهر و متخصص در بخش‌های مختلف صنعت، خدمات، کشاورزی، ارتقای مهارت‌های حرفه ای شاغلین، فارغ التحصیلان دانشگاهی، کارجویان شهری و روستایی نقش بسزایی در توسعه پایدار وکاهش نرخ بیکاری شهرستان و استان خواهد داشت. در ضمن برخی از مراکز فنی و حرفه‌ای با آموزش نرم افزار حسابداری به افراد کمک می‌کنند تا مسیر شغلی خوبی را در پیش گیرند. 

همچنین توسعه آموزش های فنی و حرفه ای در شرایط کنونی برای رشد اقتصادی ایران و به ویژه شتاب دهی به فرایند تولید امری حیاتی است. زیرا سرمایه گذاری‌های زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی بدون سرمایه انسانی بلا استفاده مانده و یا به نحوه اقتصادی و کار آمد مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرد. بنابراین لازم است تا تمامی توان و اندیشه خود را به کار گیریم تا نسل‌های آینده بتوانند تصمیم گیری بهتری برای آینده و مسیر شغلی خود داشته باشند. در پایان این روز را به تمامی تلاشگران این حوزه تبریک می‌گوییم.