پرداخت هزینه‌ی خرید از فروشگاه‌ها با تلفن همراه

پرداخت هزینه‌ی خرید از فروشگاه‌ها با تلفن همراه


تلفن همراه به جزئی جدا ناشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. در گذشته از تلفن همراه تنها برای برقراری تماس صوتی و یا پیامک استفاده می‌شد؛ اما امروزه بسیاری از امور از جمله پرداخت‌های آنلاین از طریق تلفن همراه انجام می‌شود.

بسیاری از مشاغل علاوه بر امکان پرداخت، از دستگاه­های تلفن همراه به عنوان بخشی از “سیستم های فروش” یا “POS” خود استفاده می­کنند. پیشنهاد می کنیم مقاله صندوق فروشگاهی را مطالعه نمایید. این سیستم­ها مانند صندوق پول عمل می­کنند اما می­توانند در هر مکانی استفاده شوند. به عنوان مثال، اخیراً در فروشگاه­های اپل، صندوقی برای دریافت مبلغ اجناس خریداری شده وجود ندارد. درعوض، فروشندگان با آیفون و دستگاه کارتخوان راه می­روند تا هزینه پرداختی را از هرجایی در داخل فروشگاه دریافت کنند.

این دستگاه­ها برای مشاغلی که در مکان­های جغرافیایی مختلف کار می­کنند بسیار مناسب است. به عنوان مثال رستوران یا کافه­های سیار یا افرادی که در کنفرانس­ها یا نمایشگاه­ها کالاهای مختلف می­فروشند، ممکن است در معرض حمله یا سرقت قرار بگیرند که با این روش می­توانند به بهترین شکل از ضرر مالی جلوگیری کنند.

انواع مختلف پرداخت با تلفن همراه

“کیف پول تلفن همراه” یا “Mobile Wallet” و پرداخت های NFC”” مشهورترین روش­های پرداخت با تلفن همراه

هستند. علاوه بر آن­ها، انواع مختلفی از پرداخت­های تلفن همراه وجود دارد مانند پرداخت هایMST، پرداخت از طریق کد QR و پرداخت تلفن همراه به تلفن همراه.

انواع مختلف پرداخت با تلفن همراه

کیف پول تلفن همراه چیست؟

اخیرا دستگاه­های تلفن همراه، روش­های جدید و مختلفی را برای انجام معاملات پولی در مقایسه با گذشته در اختیار ما قرار می­دهند. در زمان­های قدیم، از کارت اعتباری یا حتی پول نقد برای پرداخت پول قهوه صبحگاهی استفاده می­شد. اما اکنون، به راحتی می­توان از تلفن هوشمند برای پرداخت استفاده کرد.

کیف پول همراه یک برنامه دستگاه هوشمند است که اطلاعات کارت اعتباری کاربر در آن ذخیره می­شود تا مصرف­کنندگان بتوانند هزینه معاملات خود را با استفاده از دستگاه مذکور پرداخت کنند. کیف پول همراه امکان پرداخت را فراهم می­کند. کیف پول­های موبایل معروف شامل Apple Pay ، Google Pay و Samsung Pay هستند.

برای استفاده از کیف پول تلفن همراه، کاربر می­تواند یک برنامه کیف پول همراه را روی دستگاه خود بارگیری کند و سپس جزئیات کارت خود را اضافه کند. کیف پول های تلفن همراه، داده های حساس کارت را به صورت ایمن ذخیره می­کنند و اطمینان از امنیت پرداخت را هم برای مصرف کننده و هم فروشنده را فراهم می­کنند. شماره کارت اعتباری 16 رقمی با یک شناسه عددی و تصادفی تولید شده جایگزین می شود که رمز را تشکیل می دهد. برای انجام پرداخت با کیف پول همراه، کاربر تلفن خود را به دستگاه فروش (POS) نزدیک می­کند. برای تکمیل پرداخت، باید فناوری NFC را فعال کرد.

پرداخت های تلفن همراه NFC چیست؟

یک کاربر دستگاه تلفن همراه می­تواند روی حسگر تلفن همراه خود ضربه بزند تا قیمت خرید به طور خودکار از حساب بانکی­اش کسر شود. این روش­های پرداخت ویژه برای انجام معامله، به فناوری موسوم به “ارتباطات میدان نزدیک” یا “NFC” متکی هستند. NFC از یک فرکانس رادیویی برای ارسال بار الکترومغناطیسی که حاوی داده های معامله در یک مسافت کوتاه چند اینچی است استفاده می­‌کند.

پرداخت های تلفن همراه NFC چیست؟

به عنوان مثال NFC دو دستگاه کارت خوان و تلفن همراه را قادر می­سازد تا وقتی نزدیک به یکدیگر هستند (با فاصله تقریبی دو اینچ یا کمتر)، ارتباط بی سیم برقرار کنند. برای کارکرد این مورد، هر دو دستگاه باید به تراشه NFC مجهز شوند.

انواع پرداخت های تلفن همراه NFC

برچسب­های NFC حاوی داده­ها هستند و معمولاً فقط خواندنی هستند، اما ممکن است قابل نوشتن باشند برچسب­ها می توانند اطلاعات شخصی مانند اطلاعات بدهی و کارت اعتباری، داده­های برنامه وفاداری و مخاطبین شبکه را به صورت ایمن از بین سایر اطلاعات ذخیره کنند.

ارتباط یک طرفه: زمانی ارتباط یک طرفه است که کارتخوان یا پایانه بتواند روی تراشه NFC بخواند و بنویسد. کارتخوان یا پایانه، کارت اعتباری فعال شده توسط NFC را می­خواند و از موجودی نوشته شده روی آن کارت پول کسر می­کند. در لندن، پایانه های مسافرتی ایستگاه های اتوبوس و مترو دارای NFC هستند بنابراین می­توانند پرداخت­های بدون تماس از طریق تلفن همراه را بپذیرند.

ارتباط دو طرفه: زمانی ارتباط دوطرفه است که دو دستگاه دارای NFC، قادر به خواندن و نوشتن روی یکدیگر هستند. به عنوان مثال، با استفاده از تلفن های NFC دو طرفه، دارندگان تلفن­های همراه اپل یا سامسونگ  می­توانند با نزدیک کردن دو دستگاه، داده ها (تصاویر ، پرونده ها ، مخاطبین و غیره) را از طریق تلفن انتقال دهند.

تصویر 2

در دنیای فناوری‌های پرداخت آنلاین،NFC  شیوه جدیدی نبوده و مدت‌هاست در بسیاری از کشورهای دنیا متداول است و کشورها درصدد این هستند بهبود رشد اقتصادی، توسعه خدمات پرداخت با بهبود اقدامات امنیتی، ابتکارات صنعتی و مشوق‌های دولتی برای پرداخت‌های دیجیتالی در بازارهای در حال توسعه خدمات پرداخت نظام بانکی خود را رشد دهند. در این میان، آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا، برزیل و چین در صدر کشورهای با بالاترین حجم پرداخت‌های غیرنقدی هستند. به هر حال، رونمایی از این شیوه، مجال خوبی برای توسعه شیوه‌های پرداخت در سیستم بانکی کشور است؛ چرا که با وجود معرفی شیوه‌های نوین پرداخت در جهان، پرداخت از طریق کارت‌های بانکی متداول‌ترین شیوه پرداخت در کشور است.

مزایای استفاده از پرداخت تلفن همراه

مزایای استفاده از پرداخت تلفن همراه

سرعت بیشتر و تسهیل عملیات پرداخت: بیشتر مشتریان و کارمندان دریافته­اند که پرداخت با دستگاه تلفن همراه بسیار سریعتر از کارت اعتباری است. خروج سریعتر و راحت تر به معنای رضایت بیشتر مشتریان است که احتمال بازگشت آن­ها و خرید مجدد را افزایش می­دهد.

امنیت عملیات پرداخت: بسیاری از ارائه دهندگان خدمات پرداخت تلفن همراه در حال افزایش اقداماتی برای افزایش امنیت پرداخت بدون تماس هستند  تا حدی که ممکن است به زودی از معاملات کارت اعتباری پیشی بگیرد. به عنوان مثال، Apple Pay از روشی به نام توکن سازی برای رمزگذاری داده­های مشتری و غیرقابل دسترس نگه داشتن آن می­کنند. همچنین سایر شرکت­ها به دنبال ایجاد احراز هویت چند عاملی یا شناسه اثر انگشت در برنامه­های خود هستند.

ردیابی موجودی: برخی از راه حل­های پرداخت تلفن همراه، با نرم افزارهای صندوق فروشگاهی موجود در بازار مرتبط هستند. با استفاده از این سیستم ها می توانید موجودی خود را به راحتی و با دقت ردیابی کنید و همچنین گزارش های فروش تولید کنید.

وفاداری مشتریان: کیف پول­های دیجیتال به شما کمک می­کنند تا با برنامه­های وفاداری به مشتریان پاداش دهید. با برنامه­های وفاداری مشتری، مشتریان شما می­توانند به راحتی از طریق برنامه­های پرداخت تلفن همراه به آن برنامه­ها دسترسی پیدا کنند. امروزه ، بیشتر مشتریان به احتمال زیاد از برنامه هایی استفاده می­کنند که به آنها امکان دسترسی به پیشنهادهای تخفیف داده شده در محصولات و خدمات مختلف را می­دهد.

فروش در هر کجا: پرداخت از طریق تلفن همراه امکان پرداخت یا دریافت در هر بخش از فروشگاه را فراهم می­کند. این امر به ویژه برای برگزاری نمایشگاه­ها، کنسرت ها و مشاغل مرتبط ایده آل است. فناوری پرداخت با تلفن همراه، فروش را افزایش می­دهد زیرا انعطاف پذیر است.

افزایش بهره وری با استفاده از نرم افزارهای فروشگاهی

در کنار مواردی که تا کنون راجع به آن صحبت شد، در سمت فروشگاه، استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای مناسب به بهره وری بالاتر کمک می‌کند. فروشگاه‌های امروزی از صندوق‌های فروشگاهی استفاده می‌کنند و با نصب نرم افزار فروشگاهی بر روی آن، محاسبات را سریع تر و آسان‌تر انجام می‌دهند. این امر در نهایت منجر به رشد سودآوری فروشگاه می‌شود.