نرم افزار حسابداری
چهار C در بازاریابی

چهار C در بازاریابی تصویری قفسه‌های فروشگاهی


در فرهنگ فروش کالای خرده فروشی و کالاهای گرانقیمت یا خاص، چهار اصل اساسی و تعیین کننده در میزان موفقیت فروش نقش ایفا می‌کنند که به “چهار C در بازاریابی”  موسوم هستند:

Command Attention

Connect with the  shopper

Convey information

Close the sale

چهار C در بازاریابی فروشگاه های خرده فروشی، زنجیره ای و مراکز خرید

هر یک از این چهار رکن،  مرحله ای است که مشتری در نقطه ای که با کالای خرده فروشی مواجه می‌شود طی و تجربه می‌کند. این فرآیند دقیقا در لحظه ای آغاز می شود که مشتری از پیشنهاد خرید کالا آگاه می‌شود و تصمیم می‌گیرد که آن را خریداری بکند یا نکند. می توانید به این فرآیند به عنوان مسیری به سوی خرید نگاه کنید که درست در همان نقطه‌ی مواجهه اتفاق می افتد.

 1. COMMAND Attention جلب توجه مشتری

  چیزی که دیده نشود، تاثیری هم روی دیگران نخواهد گذاشت! در فرایند 4c چه در فروش حضوری در فروشگاه خرده فروشی و چه در فروش آنلاین، باید اطمینان حاصل کنید که نقطه فروش point of sale  شما برای مشتری قابل رویت است.

 2. Connect with the shopper برقراری ارتباط با خریدار

  به محض اینکه توانستید توجه مشتری را به سمت کارهای تان جلب کنید، در مرحله بعد باید مطمئن شوید که مشتری با دیدن کالای شما متوجه می شود که آن کالا به چه دلیل آنجاست و چه نیازی را برای او برطرف خواهد کرد. این مرحله در عرض یکی دو ثانیه اتفاق می افتد و در همین زمان کوتاه، اگر نتوانید این ارتباط را بین مشتری و کالایتان بر قرار کنید، مشتری بدون هیچ تردید یا فکری از کنار کالایتان خواهد گذشت. شکست در این مرحله یعنی ماندگار شدن کالاهایتان بر روی قفسه های فروشگاه!

 3. Convey information انتقال پیام به مشتری

  اکنون که مشتری را در دو مرحله اول به ایستادن در مقابل قفسه ی کالایتان ترغیب کردید، مشتری در این حالت در حال بالا و پایین کردن عوامل مختلف برای تصمیم گیری برسر خریدن یا نخریدن کالای شماست. اینکه پیام شما برای مشتری چقدر شفاف و گیرا و متقاعد کننده باشد تعیین می کند که این مشتری تا چه حد به کالایتان نزدیک می شود و از بالا و پایین کردن لزوم خرید کالا به مرحله خرید قطعی آن قدم می گذارد.

 4. Close the sale جمع بندی فرآیند فروش یا نهایی سازی فروش

  پس از جلب نمودن توجه مشتری، برقراری ارتباط با او و انتقال پیام به او( مبنی بر اینکه این کالا همان چیزی است که او برای رفع نیاز یا ایجاد احساس رضایت در خود به آن نیاز دارد)، اکنون نوبت به این میرسد که کالا از درون قفسه وارد سبد یا چرخ خرید فروشگاه شود.

شرکت هایی که با هدف تحقیق و رعایت ۴c،  دکوراسیون و قفسه بندی فروشگاهی را طراحی و اجرا میکنند، شاید در ابتدا هزینه ای را به شما پیشنهاد کنند که به نظر سنگین برسد، اما در بلند مدت خواهید دید که استفاده نکردن از طراحی و دکوراسیون هدفمند خساراتی به مراتب سنگین تر را متوجه فروشگاه و کسب و کار شما خواهد کرد.