تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟


انجام تکالیف مالیاتی از مهم‌ترین وظایف هر کسب‌وکاری است که معمولاً دقت و نظارت خاصی در مورد آن‌ها وجود دارد. آگاهی از انواع تکالیف مالیاتی، مالیات عملکرد و ارزش افزوده برای تمامی حسابداران الزامی است. اما شاید برای شما هم این سؤال مطرح باشد که تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده و نحوه محاسبه و موعد پرداخت هر یک از آن‌ها چیست؟

مالیات یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد دولت‌ها است تا برای تأمین مخارج نیازی به فروش انرژی‌های تجدیدناپذیر نداشته باشند. آن‌ها معمولاً مالیات را از کانال‌های مختلف و به شکل مستقیم و غیرمستقیم دریافت می‌کنند. تفاوت اصلی مالیات عملکرد و ارزش افزوده هم در همین جاست. ما در سری مقالات آموزش مالیات تصمیم داریم به تمامی سؤالات شما پاسخ دهیم. پس ما با همراه باشید و سؤالات خود را در قسمت کامنت برای ما ارسال کنید.

پادکست رادیو مالی با موضوع اظهارنامه ارزش افزوده زمستان و پرسش‌های پرتکرار

تعریف مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده مالیاتی غیرمستقیم است که مصرف‌کننده، آن را با بهای خرید کالا و یا خدمات پرداخت می‌کند. در گام بعدی فروشنده این مالیات دریافتی را باید به خزانه دولت واریز نماید. این مالیات به‌اصطلاح vat نامیده می‌شود. این مالیات طی چند سال اخیر توسط دولت تعیین شده است و از فعالان در حوزه کسب‌وکار از مرحله تولید تا توزیع اخذ می‌گردد. مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • مصرفی
 • درآمدی
 • تولیدی

شاید تصور کنید که این مالیات فقط از مصرف‌کننده دریافت می‌شود اما این‌گونه نیست. تولیدکننده هم باید آن را پرداخت کند و هر کالا و یا خدمتی که در مقابل دریافت پول ارائه گردد مشمول مالیات بر ارزش افزوده است. این مالیات باید هر ۹۰ روز یک‌بار (البته با مهلت ۱۵ روزه) پرداخت شود.

طبق ماده 4 قانون دائم ارزش افزوده، مودی حداکثر تا یک ماه پس از انقضای دوره مالیاتی می‌تواند ارزش افزوده را به سازمان پرداخت نماید. اما طبق ماده 13 قانون دائم ارزش افزوده تا زمان راه‌اندازی سامانه مودیان ترتیبات ثبت‌نام، نحوه ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به آن‌ها حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷/۲/۱۷ و اصلاحات بعدی آن است. در سایر موارد، مفاد این قانون جاری است.

 

مالیات ارزش افزوده چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات ارزش افزوده را می‌توان این‌گونه تعریف کرد که یک ارزشی است که در هنگام تولید یک کالا یا خدمات به ارزش مواد اولیه آن افزوده می‌شود. وقتی کالایی تولید می‌شود، قیمت آن بر طبق مراحل تولید بالا می‌رود و ارزش آن اضافه می‌گردد.

محاسبه‌های مالیات را به سپیدار بسپارید

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟ارسال صورت‌حساب به سامانه مؤدیان

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟فایل خرید و فروش فصلی

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟دیسکت بیمه و مالیات

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟تحریر دفاتر قانونی

در قانون قدیم 6 درصد مالیات و 3 درصد عوارض در صورت مالیات و عوارض نمایش داده می‌شد. قانون دائمی ارزش افزوده به این صورت است که مالیات و عوارض به شکل جداگانه در صورت مالیات و عوارض نشان داده نمی‌شود؛ بلکه هر دوی این موارد در قالب مالیات بر ارزش افزوده با نرخ 10 درصد محاسبه خواهند شد.

بر اساس ماده 1 قانون دائمی ارزش افزوده، مالیات و عوارض دریافت شده برای عرضه کالاها و ارائه خدمات مشمول مالیات و عوارض در یک دوره معین، مالیات و عوارض فروش نامیده می‌شود. همچنین مالیات ارزش افزوده خرید، مالیات و عوارض متعلق به خرید کالاها و خدمات مشمول مالیات و عوارض (اعتبار مالیاتی)، تعریف شده است.

به‌این‌ترتیب، مابه‌التفاوت مالیات و عوارض فروش با مالیات و عوارض خرید در یک دوره معین (درصورتی‌که میزان فروش بیش از خرید باشد) باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود. در نهایت این مصرف‌کننده نهایی کالا و یا خدمات است که مالیات ارزش افزوده را پرداخت می‌کند. اما نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده به این شکل است که مودیان، مالیاتی را بابت خرید مواد اولیه و تولید پرداخت کرده‌اند را از خریدار گرفته و از مالیات پرداختی خود، کسر می‌کنند. در نهایت تفاوت این دو مبلغ را به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان مالیاتی واریز می‌کنند.

محاسبه مالیات ارزش افزوده

پیشنهاد می‌شود بخوانید:گواهی ارزش افزوده چیست؟

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران

وقتی در طی یک بازه زمانی سه‌ماهه در یک سال یک شرکت کالایی را خریداری می‌کند، مبلغ x را پرداخت می‌کند. در حین خرید 10 درصد از مبلغ x را اضافه بر مبلغ کالا به فروشنده پرداخت می‌کند. در سمت دیگر، شرکت موردنظر کالا را به قیمت مصوب می‌فروشد و مبلغ y را دریافت می‌کند. همچنین 10 درصد y را اضافه بر مبلغ کالا از خریدار به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌نماید.

بنابراین در پایان این مهلت ۳ ماهه مالیات اخذ شده در مقابل مالیات پرداخت شده قرار خواهد گرفت و مازاد آن به اداره ارزش افزوده طی فیش مالیاتی پرداخت می‌شود و اگر مقدار مالیات پرداخت شده افزون‌تر باشد می‌توان آن را از دولت استرداد نمود یا به دوره بعد موکول کرد.

درخواست دموی نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد

کارشناسان متخصص سپیدار جهت ارائه مشاوره رایگان خرید نرم افزار سپیدار به شما آماده هستند. لطفا فرم زیر را برای کسب اطلاعات بیشتر تکمیل فرمایید.


مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای دیگر در سطح جهان

امروزه مالیات بر ارزش افزوده در بیشتر از 160 کشور که از سطوح متفاوتی برخوردار هستند و از نظر جغرافیایی نیز در پنج قاره جهان هستند، اجرا می‌شود که نرخ‌های آن بین 3 تا 25 درصد در کشورهای مختلف در نوسان است .مثلاً آلبانی یا اتریش 20 درصد، آلمان 19 درصد، ترکیه 18 درصد،آفریقای جنوبی 14 درصد و آرژانتین 21 درصد مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کنند. مالیات بر ارزش افزوده بیش‌ترین طرفدار را در کشورهای اروپایی دارد که مهم‌ترین دلیل آن سیاست هماهنگ‌سازی سیستم مالیاتی و بهبود جریان کالا و خدمات تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

تعریف مالیات عملکرد

وقتی در مورد مالیات عملکرد صحبت می‌کنیم در واقع از انتقال بخشی از سود بنگاه‌ها و شرکت‌هایی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند سخن می‌گوییم. دولت این حق را به خود می‌دهد تا این مالیات را دریافت نماید چراکه دولت زمینه و امکانات دستیابی به سود را برای افراد و بنگاه‌ها فراهم کرده است. مالیات عملکرد زیرمجموعه مالیات‌های مستقیم است و حاوی 80 ماده قانونی در زمینه‌های مختلف است.

از اصلی‌ترین تکالیف مالیاتی مودیان، محاسبه و پرداخت مالیات عملکرد است و به‌عنوان ارائه اظهارنامه عملکرد انجام می‌شود. معمولاً ارائه این اظهارنامه‌ها در فصل تابستان انجام می‌شود به جزء مواردی که سال مالی شرکت به‌صورت متفاوتی تعریف شود. نمونه آن مؤسسات آموزشی است که سال مالی جداگانه‌ای دارند.

مالیات عملکرد

مالیات بر عملکرد چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات عملکرد مربوط به پایان دوره مالیاتی شرکت است که با ارائه اظهارنامه مالیاتی بررسی می‌شود و بر اساس سود و زیانی است که به شرکت تحمیل شده و با استفاده از این مالیات محاسبه و پرداخت می‌شود؛ بنابراین پس از آن که سود و زیان شرکت در پایان دوره مالیاتی محاسبه شد باید به میزان ۲۵٪ سود خالص شرکت محاسبه و به‌عنوان مالیات عملکرد در پایان ثبت شود.

بنابراین حسابداران باید در پایان هر دوره مالی ابتدا کلیه درآمدها و هزینه‌ها را محاسبه کنند تا سود و زیان شرکت موردنظر بررسی شود. همچنین مبلغ فوق باید در اظهارنامه مالیاتی درج شود و هم‌زمان به‌حساب سازمان مالیاتی واریز شود.

مالیات عملکرد اشخاص حقوقی

فصل پنجم مالیات‌های مستقیم از ماده 105 تا 118 به مالیات اشخاص حقوقی پرداخته است. بر طبق ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم، “جمع درآمد شرکت‌ها و مؤسساتی که فعالیت‌های انتفاعی انجام می‌دهند چه در ایران یا خارج از ایران، پس از وضع زیان‌های حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیت‌ها به‌استثنای مواردی که طبق قانون دارای نرخ جداگانه‌ای هستند، مشمول مالیات به نرخ 25 درصد هستند.”

ماده 110 قانون مالیات‌های مستقیم درباره نحوه اجرای تکالیف مالیاتی اشخاص حقوقی برای عملکرد سال مالی گذشته آن‌ها است. مودیان موظف‌اند حداکثر تا 4 ماه پس از پایان سال مالی اظهارنامه عملکرد خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند؛ محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی با نرخ 25% از سود خالص آن‌ها تعیین و دریافت می‌گردد.

نکته: مهلت ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد برای اشخاص حقوقی تا 31 تیرماه هر سال است. در واقع بعد از محاسبه سود و زیان شرکت‌ها، به میزان 25 درصد از سود خالص به‌عنوان مالیات عملکرد محاسبه خواهد شد.

مالیات عملکرد اشخاص حقوقی

مالیات عملکرد اشخاص حقیقی

همان‌طور که می‌دانید اشخاص حقیقی هم باید موضوعات مالیاتی خود را ثبت و ارائه نمایند. آن‌ها باید دفاتر قانونی خود را مطابق با لیست استانداردهای حسابداری بنویسند و به سازمان مالیاتی اعلام نمایند. اشخاص حقیقی باید در پایان سال مالی، هزینه‌ها را کسر نموده و سود واقعی خود را مشخص نمایند. پس محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی که صاحبان مشاغل هستند بر اساس نرخ ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم تعیین و از آن‌ها مطالبه خواهد شد.

 مهلت ارسال اظهارنامه مالیات صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) تا 31 خردادماه هرسال است.

تفاوت مالیات ارزش افزوده با مالیات عملکرد

برخی از تفاوت‌هایی که بین مالیات ارزش افزوده و مالیات عملکرد وجود دارد مربوط به ماهیت و تعاریف آن‌ها است. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • مالیات عملکرد جزء مالیات‌های مستقیم محسوب می‌شود ولی ارزش افزوده مالیاتی غیر مستقیم است.
 • تفاوت در ماخذ محاسبه مالیات؛ مالیات عملکرد از سود خالص شخص دریافت می‌شود اما ارزش افزوده از تفاوت خرید و فروش‌های اشخاص دریافت می‌شود.
 • نرخ مالیاتی که از مودیان مطالبه می‌شود باهم متفاوت است.
 • تعداد دوره‌های مالیاتی و زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی آن‌ها با هم تفاوت‌های معناداری دارد.

اما اگر بخواهیم تفاوت بین مالیات عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده را از جوانب دیگری بررسی نماییم باید به این موارد اشاره کنیم:

🔷 سامانه‌ها و سازمان‌ ها با هم متفاوت هستند

سازمان مالیات بر ارزش افزوده علی‌رغم اینکه همسو با سازمان مالیاتی است از آن مجزا هست؛ ازاین‌رو، فرایندهایی که باید در هر یک طی شود مستقل و مربوط به حوزه خود است؛ بنابراین سازمان‌ها و سامانه‌هایی که به این دو دسته از مالیات می‌پردازند، متفاوت هستند.

🔷 روش تشخیص این دو یکسان نیست

یکی دیگر از تفاوت‌های دو مالیات ارزش افزوده و عملکرد، در تشخیص آن‌ها است. اگرچه باید تشخیص هر دو مالیات یکسان باشد، اما باتوجه‌ به روش‌های متفاوت در فروش کالا و خدمات مودیان، روش‌های تشخیص متفاوت است. معمولاً در تشخیص این نوع مالیات‌ها حساسیت زیادی وجود دارد تا اصل انصاف در تعیین مالیات زیر سؤال نرود.

🔷بخشودگی‌ ها از قوانین مختلف پیروی می‌ کنند

بخشودگی‌ها نیز بین مالیات ارزش افزوده دائمی و مالیات عملکرد متفاوت است. طبق ماده 189 ق م م، اگر ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک شما در سه سال متوالی مورد قبول سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد، به‌عنوان جایزه خوش‌حسابی، معادل 5 درصد از کل مالیات شما کسر خواهد شد. درصورتی‌که در ارزش افزوده چنین بخشودگی را نداریم.

🔷 زمان رسیدگی مختلفی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌ شود

از تفاوت‌های اصلی بین مالیات ارزش افزوده و مالیات عملکرد، بازه زمانی رسیدگی است. می‌دانیم که ممیز مالیاتی بعد از دریافت اظهارنامه عملکرد تا یک سال وقت رسیدگی به اظهارنامه را دارد. پس از آن ممیز مالیاتی تا پنج سال حق بررسی شواهد و مدارک مربوط به اظهارنامه را خواهد داشت تا با ارائه شواهد و مدارک جدید مالیات مودی را تشخیص داده ابلاغ نماید. پس از آن حتی با ارائه مدارک جدید مالیات اضافی غیر قابل مطالبه خواهد بود.

در قوانین دائمی مالیات ارزش افزوده به این صورت است که اولویت رسیدگی با 1 درصد از مودیان بزرگ است. به بیان دیگر، محدودیت زمانی برای رسیدگی وجود ندارد. اما مودی باید اسناد و مدارک خود را تا 10 سال نگهداری و در صورت درخواست در اختیار ممیز مالیاتی قرار دهد.

تفاوت ماهیت ارزش افزوده و مالیات عملکرد

سخن آخر؛ تفاوت ماهیت ارزش افزوده و مالیات عملکرد

مهم‌ترین تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده در ماهیت آن‌ها است. این موضوع اهمیت محاسبه دقیق آن‌ها را چندین برابر می‌کند. اهمیت این موضوع به حدی است که در صورت محاسبه دقیق و استفاده از تبصره‌های مناسب امکان استفاده از معافیت‌ها و بخشودگی‌ها برای شرکت فراهم می‌شود. اما از سوی دیگر بروز هرگونه خطا و اشتباهات محاسباتی منجر به بروز جرایم مالیاتی سنگینی خواهد شد.

آموزش مالیات به‌صورت اصولی می‌تواند شما را با فرایندهای مالیاتی و نحوه برخورد مناسب در هر مورد آشنا نماید؛ تا بتوانید مجموعه اقتصادی را در مسیر درست همراه با پرداخت مالیات منصفانه هدایت نمایید. همچنین شما امکان محاسبه مالیات خود را از طریق نرم افزار سپیدار خواهید داشت. شما برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 81022222 تماس بگیرید.

سئوالات متداول

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران چیست؟

وقتی در طی یک بازه زمانی سه‌ماهه در یک سال یک شرکت کالایی را خریداری می‌کند، مبلغ x را پرداخت می‌کند. در حین خرید 10 درصد از مبلغ x را اضافه بر مبلغ کالا به فروشنده پرداخت می‌کند. در سمت دیگر، شرکت موردنظر کالا را به قیمت مصوب می‌فروشد و مبلغ y را دریافت می‌کند. همچنین 10 درصد y را اضافه بر مبلغ کالا از خریدار به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌نماید.

قانون جدید ارزش افزوده چه می گوید؟

در قانون قدیم 6 درصد مالیات و 3 درصد عوارض در صورت مالیات و عوارض نمایش داده می‌شد. قانون دائمی ارزش افزوده به این صورت است که مالیات و عوارض به شکل جداگانه در صورت مالیات و عوارض نشان داده نمی‌شود؛ بلکه هر دوی این موارد در قالب مالیات بر ارزش افزوده با نرخ 10 درصد محاسبه خواهند شد.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 4.5]


13 دیدگاه برای ”تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده چیست؟

 1. فرشید

  باسلام
  مالیات بر ارزش افزوده یعنی اینکه از ارزش افزوده ای که برای فروشنده ایجاده شده مقداری را تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند این وسط خریدار چه نفع یا ارزش افزوده ای برده است که باید ده درصد اضافه علاوه بر مبلغ کالاپرداخت کند

 2. اسد

  با سلام . من در برج ۵ یک فقره فاکتور رسمی صادر کردم و خریدار از پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده خودداری میکند. چگونه امکان دریافت این مبلغ از فروشنده را دارم؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   طی صورتحسابی که شما صادر فرمودید و با توجه به اینکه ایشان کالا را دریافت کرده است به عنوان بدهکار به شما منظور میگردد که میتوانید از ایشان شکایت کنید، یا تا تسویه کامل کالا را به ایشان تحویل ندهید .

 3. احسان

  با سلام لطفا جواب بدین.
  من دفتر پیشخوان دارم و اشتباها در اظهارنامه عملکرد سال 1400 تو قسمت فروش مبلغ کل پوز را به عنوان فروش کالا زدم ولی نمیدونستم مبنای مالیات ارزش افزوده قرار میگیره و حدود 60 م مبلغ واسم زدن .در حالیکه خیلی ازین مبالغ برای پرداخت قبوض مشتری بوده .و صورتحساب بردم ممیز قبول نکرد و گفتن ک خودتون ابراز کردین .ایا بخشنامه ای هست ک مبنای ارزش افزوده باید اظهارنامه مالیات عملکرد باشه.راه اعتراضی هست /

  1. سپیدار سیستم

   سلام.ابتدا شما با هر میزان فروش مشمول ارزش افزوده بودید، دوما فروش اعلامی و ابرازی در اظهارنامه شما میزان ارزش افزوده شما هست. باید مراحل دادرسی را پیش ببرید .

 4. علی سعیدزاده

  سلام کسی که مالیات برارزش افزوده پرداخت می کند آیا باید مالیات عملکرد سالیانه هم پرداخت کند؟متشکرم

  1. سپیدار سیستم

   سلام بله – این دو قانون از هم جدا می باشند – نحوه رسیدگی – نرخ – ماخذ – و معافیت ها با هم متفاوت هست البته شاید در بعضی آیتم ها شباهت هایی باشد اما در کل 2 قانون جدا می باشد .

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *