فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی چیست؟ به همراه دانلود نمونه فاکتور رسمی فروش


قبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم، ابتدا باید مطمئن شویم که تفاوت فاکتور رسمی و غیر رسمی را دانسته و اطلاعات دقیقی از آن‌ها دارید؛ بعد از این مرحله به موضوعات مهمی درباره فاکتور رسمی که باعث ایجاد سوالات زیادی در ذهن مودیان مالیاتی شده است می‌پردازیم:

 • نحوه تهیه فاکتور رسمی (نحوه صدور فاکتور رسمی)
 • صدور آن برای چه کسانی ضرورت دارد؟ (صدور فاکتور رسمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی)
 • فاکتور رسمی دارایی چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • فاکتور فروش رسمی چطور تهیه می‌شود+ (مشخصات فاکتور فروش)
 • نکات، ریزه کاری‌ها و سوالات رایج در مورد فاکتور رسمی

و در نهایت به سوالات رایج در مورد این فاکتورها پاسخ می‌دهیم و نکاتی را در این مورد بیان می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

فاکتور رسمی چیست؟ فرق فاکتور رسمی و غیر رسمی

در پاسخ به سوال فاکتور رسمی چیست باید بگوئیم که تعاریف زیادی، در مورد آن و مشخصات فاکتور رسمی وجود دارد که برخی جذاب و برخی دیگر بسیار پیچیده هستند. اما اینجا قرار است ساده ترین تعریف را در مورد فاکتور رسمی ارائه کنیم. در شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مختلف، حسابداران و مامورین خرید بیشتر از همه با فاکتورهای رسمی آشنایی دارند. در ادامه مقاله می‌توانید تصاویری از نمونه فاکتور رسمی و شکل و متن فاکتور را ببینید.

فاکتور رسمی چیست

بعد از مشاهده عکس فاکتوررسمی (صورتحساب فروش کالا و خدمات) باید به پاسخ پرسش فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور غیر رسمی دارد برسید. فاکتور رسمی به فاکتوری می‌گویند که بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید دارایی باشد. اما فاکتور غیر رسمی صرفا برای اطلاع مشتریان تهیه می‌شود و استانداردهای مورد تایید دارایی در آن در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین دلیل است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

نحوه تهیه فاکتور رسمی فروش+چگونه فاکتور رسمی صادر کنیم؟

اکنون با وجود استفاده گسترده از نرم افزارهای حسابداری، صدور انواع فاکتوررسمی به کار ساده ای بدل شده است. به این دلیل که با استفاده از سیستم حسابداری، می‌توانید به طور اتوماتیک نوشتن فاکتور را انجام داده و آن را چاپ کنید.

به طور کلی با استفاده از نرم افزارهای حسابداری امروزی می‌توانید انواع فاکتور شامل فاکتور فروشگاهی، تهیه فاکتور رسمی، فاکتور شرکتی، پیش فاکتورها، فاکتورهای غیر رسمی، فاکتور مالیاتی، فاکتورهای انبار، فاکتورهای شخصی و فاکتورهای نمایشی را به سرعت صادر کنید.

مشخصات فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی برای چه کسانی ضرورت دارد؟ قوانین فاکتور رسمی در رابطه با اشخاص

اولین سوال رایج در مورد ضرورت صدور فاکتور رسمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است. برخی تصور می‌کنند صدور فاکتور رسمی، تنها برای شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ ضرورت دارد، در صورتی که این باور درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است.

ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای تمام بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند اجباری است. برای درک بهتر نظام مالیاتی و آشنایی بیشتر با قانون مالیات، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله معاملات فصلی را مطالعه کنید.

در واقع فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه‌های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آنها فاکتوررسمی بدهید. در صورتی که از ارائه فاکتور استاندارد خودداری شود، جرم صورت گرفته و طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می‌شود.

نکته دیگر اینکه صدور فاکتور رسمی تنها برای فروش کالاهای فیزیکی ضروری نیست و برای فروش خدمات نیز باید صدور فاکتور را انجام داد.

ویژگی‌های فاکتور رسمی مورد تایید دارایی چیست؟ (مشخصات فاکتور رسمی)

مشخصات اصلی که یک فاکتور رسمی یا صورتحساب فروش کالا و خدمات باید از آنها برخوردار باشد تا مورد تایید دارایی قرار بگیرد چیست؟

مشخصات یا شرایط فاکتور رسمی (صورتحساب فروش کالا و خدمات) باید چگونه باشد که مورد تایید دارایی قرار بگیرد؟

 • شماره سریال(شماره فاکتور): مهمترین ویژگی‌های فاکتور رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آنهاست. شماره سریال فاکتوررسمی باید با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره‌های زدن‌های معمولی قابل تشخیص باشد. حالا که می‌دانید شماره سریال فاکتور چیست، باید با سایر مشخصات فاکتور رسمی آشنا شوید.
 • اطلاعات خریدار و فروشنده: کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور مورد تایید دارایی رسمی خرید و فروش ذکر شوند.
 • تخفیفات، مالیات و عوارض: در هنگام تهیه فاکتور رسمی کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف‌ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات و ارزش افزوده، مقاله اعتبار ارزش افزوده را از دست ندهید.
 • امضاء و مهر: در نهایت آخرین ویژگی فاکتور رسمی مورد تایید دارایی، عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.
فاکتور فروش

فاکتورهای رسمی به چه شکلی باید چاپ شوند؟

شرایطی که برای چاپ فاکتورهای رسمی به شکل معمول رواج دارد عبارت است از :

 • استفاده از کاغذ تحریر 80 گرمی جهت استفاده در پرینتر و یا کاغذ تحریر 60 گرمی جهت نوشتن دستی
 • نوشتن به 2 یا 3 برگی به انتخاب شخص
 • استفاده از کاغذهای a4 / a5

فاکتور صوری چیست؟ فاکتورهای صوری چطور شناسایی می‌شوند؟ (شرایط اصالت فاکتور)

صدور فاکتورهای صوری یک امر کاملا غیر قانونی محسوب می‌شود، اما برخی از بنگاه‌های اقتصادی همچنان از آن استفاده کرده و خرید فاکتور صوری را انجام می‌دهند. در صورتی که صدر فاکتور صوری مسئله ای بسیار پرخطر است و سازمان امور مالیاتی توانایی تشخیص فاکتورهای صوری را دارد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که سازمان امور مالیاتی از چه روش‌هایی می‌تواند فاکتور رسمی مورد تایید دارایی را از فاکتور صوری تشخیص دهد؟

 1. با بررسی و کنترل فروشندگان کالا و خدمت صوری بودن یا نبودن شرکت‌ها را تشخیص می‌دهد.
 2. بررسی می‌کند که فروشندگان فاکتور صادر شده را از طریق واحدهای تجاری منحل شده یا غیر فعال صادر نکرده باشد و صحت شناسه ملی را نیز بررسی می‌کند.
 3. اعتبار گواهی ارزش افزوده را بررسی می‌کند.
 4. تناسب بین کالا و خدمات ارائه شده در فاکتور را با فعالیت صادر کننده فاکتور تطابق می‌سنجد.
 5. اسناد حمل بار همچون بیجک‌ها و بارنامه‌ها را بررسی و کنترل می‌کند.
 6. مستندات پرداخت‌های انجام شده مثل چک‌های بانکی، فیش‌های واریزی و دیگر اسناد مالی را بررسی می‌کند.

حالا که پاسخ فاکتور صوری چیست و شرایط اصالت کالا را می‌دانید، زمان آن رسیده که به سوالات رایج در مورد فاکتور زنی و قوانین فاکتور فروش و استاندارد تهیه فاکتور رسمی بدانید.

فاکتور نویسی

سوالات و ابهامات رایج در مورد فاکتور رسمی

 1. آیا فاکتور حسابداری رسمی که با نرم افزار اکسل تهیه و توسط پرینتر معمولی چاپ شده باشد مورد تایید دارایی هست؟

خیر. حتما فاکتورهای رسمی باید دارای شماره سریال قرمز برجسته باشند، اما اگر تهیه چنین چیزی به هر دلیل مشکل است می‌توان از نمونه غیر برجسته هم استفاده کرد، اما توجه کنید که حتما باید در فاکتور استاندارد، ثابت شود که شماره سریالی است.

 1. آیا استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر تاییدی بر فاکتور رسمی هست؟

بله. استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر که به طور یکپارچه سیستم‌های مالی را در خود داشته باشد می‌تواند تا حد زیادی تایید کننده اعتبار فاکتور رسمی باشد.

 1. فاکتورهای مرسوم در معاملات روزمره بنگاه‌های اقتصادی کوچک که مشخصات فروشنده و خریدار در آنها ذکر نشده می‌تواند مورد تایید دارایی باشد؟

برای معاملات روزمره و جزئی با بنگاه‌های اقتصادی کوچک که برای شما هزینه دارند، اما هزینه آن زیاد نیست می‌توان از فرم داخلی یا گزارش‌های تنخواه استفاده کرد. البته ممیزی معمولا در این موارد سخت گیری نمی کند و در صورتی که مبلغ مورد نظر مبلغ زیادی باشد مورد توجه ممیزی قرار می‌گیرد.

 1. فاکتور خرید و فروش که در آن مشخصات فروشنده ذکر شده ولی ارزش افزوده در آن مشخص نشده باشد مورد تایید محسوب می‌شود؟

در صورتی که مدارک رسمی برای خرید یا فروش موجود باشد، فاکتور فروش کالا و خدمات مورد تایید قرار می‌گیرد.

 1. آیا تصویر از فاکتور رسمی (عکس فاکتور رسمی) مورد تایید مالیات قرار می‌گیرد؟

خیر. فاکتور رسمی حتما باید چاپ شده و اصل باشد و شماره سریال و مشخصات استاندارد داشته باشد و استفاده از عکس فاکتور رسمی و کپی آن مورد تایید نیست.

فاکتور رسمی مورد تایید مالیات

دانلود فاکتور رسمی قابل ویرایش (فایل ورد و اکسل)

در مورد فاکتور رسمی و فاکتور نویسی سوالی دارید؟ از ما بپرسید!

در این مقاله به تمامی سوالات درباره موضوع فاکتور رسمی توضیح داده‌ایم. اما اگر هنوز سوالی پیرامون فاکتور رسمی دارایی یا مالیات فاکتور رسمی دارید، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید؛ تا کارشناسان ما هرچه سریع‌تر پاسخ لازم را به شما بدهند.

 

 


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 46 میانگین: 3.9]


60 دیدگاه برای ”فاکتور رسمی چیست؟ به همراه دانلود نمونه فاکتور رسمی فروش

 1. ممد

  سلام وقت بخیر. من کارگاه تولیدات مواد غذایی دارم با جواز کسب ، ولی مغازه نداریم. برای فروش محصولات به یه کارخونه گفتن باید فاکتور داشته باشید. چه نوع فاکتوری باید تهیه کنیم ؟ ممنون.

  1. سپیدار سیستم

   سلام.لطفا با ممیز خود مشورت نمایید تا فرمت فاکتور در صورت رسمی بودن به شما ابلاغ گردد.

 2. zahra

  سلام وقتتون بخیر
  تو شرکتی ک فاکتورهای خرید غیر رسمی اند اما از حساب شرکت پرداخت میشه چ راه حلی برای این موضوع هست ک بعدش با مشکل مواجه نشن
  ممنون میشم پاسخ بدین🙏🏻

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   مستندات مورد قبول سازمان امور مالیاتی صورتحساب های رسمی و کد یا شناسه ملی افراد میباشد .

 3. ناشناس

  سلام وقت بخیر من حدود یک ماه پیش باید یک پیش فاکتور برای مشتری صادر میکردم اشتباها فاکتور صادر کردم و بی دقتی کردم و عکس براشون فرستادم و حالا اون مشتری برای اینکه بابت اون فاکتور از بانک وام بگیره یرای دستگاه بانک اون فاکتور رو فرستاده اداره مالیات و ثبت کرده و من امروز جریمه شدم میخواستم بدونم میشه کاری کرد؟

 4. سعید

  به همراه سلام، من برای بخشی که خودم کار می‌کنم خرید کرده‌ام، همکاران مالی از من فاکتور معمولی رو می‌پذیرند، می‌خواستم بدانم در خریدهای این چنینی که فروشنده فاکتور رسمی صادر نمی‌کند و خریدار با فاکتور معمولی مشکلی نداره، خرید با فاکتور معمولی که مهر و امضا داشته باشه ولی رسمی نباشه و مبلغ هم خیلی کم نباشه؛ نزدیک به پانصد هزار و یا یکی دو سه میلیون تومان و یا کمتر، آیا دریافت این گونه فاکتور از دید قانونی چگونه است و ایراد ندارد؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   معتبر ترین نوع صورتحساب ، صورتحساب نوع اول میباشد که در آن اطلاعات فروشنده ، خریدار و اطلاعات کالای مورد معامله به طور کامل ذکر شده است که این نوع فاکتور نیز از لحاظ قانونی مورد قبول سازمان امور مالیاتی نیز میباشد .

 5. افشین

  سلام. من برای مشتری پیش فاکتور صادر کردم. میگه باید اصل فاکتور رسمی را بفرستید تا واریز را انجام دهم. آیا درست هست که قبل از اینکه مبلغی برای ما واریز شده باشه، فاکتور رسمی صادر کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   اصولاً روال کار این طور است که اول پیش فاکتور صادر و ارسال میشود ، پس از تائید طرف مقابل و واریز وجه، فاکتور رسمی صادر و ارسال میشود .
   ولی صدور فاکتور رسمی قبل از واریز وجه منع قانونی ندارد.

 6. مهرداد عبدلی

  سلام فاکتور رسمی که ما صادر می کنیم را باید در محل خاصی مثل دارایی یا نهاد دیگری ثبت کنیم یا خیر با توجه یه اینکه شغل من ارزش افزوده ندارد

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   در حال حاضر نیاز به ثبت و معرفی فاکتورهای فروش در سامانه خاصی نیست و فقط موقع رسیدگی های مالیاتی باید آنهارا به سازمان ارائه دهید ولی با اجرایی شدن قانون پاسانه های فروشگاهی و سامانه مودیان شما موظف به ثبت آنها در سامانه میباشید .

 7. محمد

  سلام بنده چون تازه ارزش افزوده گرفتم فاکتور رسمی رو با همون سیستم حسابداری غیر رسمی صادر کردم و سریال فاکتور در ادامه همون فاکتورهای غیر رسمی ثبت شده 3تا فاکتور به این صورت زدم ممکنه به مشکل بخورم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سپیدار سیستم

   سلام. شما باید با یک مشاور حقوقی موضوع را مطرح کنید اما نرم افزار شما در هر حال باید مورد تایید دارایی باشد.

 8. سمی محمودی

  سلام وقت بخیر اگر یک شماره از فاکتور رسمی خالی باشه و شماره ۲۱ با تاریخ ۱۵ مرداد ثبت شده باشه و هزینه اش پرداخت شده باشه میشه میشه شماره۲۰ رو به تاریخ ۳۰ مرداد ثبت کرد؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   خیر . تقدم و تاخر فاکتورها باید نسبت به تاریخ ها و شماره فاکتورها رعایت شود .

 9. صالحی

  با سلام
  آیا برای دادن فاکتور رسمی حتما باید قرارداد داشته باشیم و قراردادهم در بیمه ثبت شود ؟ یا نیازی به نوشتن قرارداد و ثبت در بیمه نیست

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   ارائه فاکتور رسمی ملزم به نوشتن قرارداد نیست . در خیلی از مواقع کالایی خرید و فروش میشود، بدون آن که قراردادی تهیه شود و در ازای آن معامله فاکتور رسمی ارائه میگردد .

 10. علی تیموری

  با سلام وقتتون بخیر
  من برای خودم هیچ شرکتی ثبت نکردم ولی تولیدات کارگاهم رو به شرکت ها میفروشم و فاکتور با فرمت رسمی رو با کد ملی خودم براشون صادر میکنم ایا مشکل قانونی داره؟ یا این فاکتور ها از نظر اعتبار دچار مشکل میشن؟

  1. سپیدار سیستم

   با سلام و احترام .
   خیر مشکلی برای خریداران نیست .
   ولی شما باید به عنوان صاحبین مشاغل اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کنید اشخاص حقیقی کنید که در آینده دچار مشکل مالیاتی نشوید .

 11. حسینی

  باسلام و سپاس از راهنماییتان
  زدن تنها مهر در فاکتور رسمی کافیست؟ (بدون امضا)

 12. فراهانی

  سلام وقت بخیر
  برای صادر کردن فاکتور رسمی حتما باید شماره حساب شرکت باشه یا شماره حساب شخصی هم میشه داد،

 13. میمنت

  سلام و وقت بخیر.سوال من درباره تعداد سطر های فاکتور است اگر تعداد اقلام بیشتراز یک صفحه بود به طور خودکار در سپیدار 2صفحه ایجاد میشود با یک شماره فاکتور و در صفحه اول جمع ندارد.از نظر مالیاتی به مشکل برمیخوریم با اداره مالیات؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کاغذها همه ظرفیت دارند و به تعداد قلم بستگی دارد. اگر فکر می کنید همیشه از چندسطر بیشتر بالا نمی رود، درخواست گزارش بزنید تا همیشه سطر ثایت برایش قرار بدهیم.

 14. قدرت علی بخشی همراه ۰۹۲۲۴۸۰۸۶۹۵

  باسلام کالایی خریدم درانتهای فاکتور مبلغ ۶۳۴۵۰۰۰تومان وسپس ارزش افزوده۹درصدحساب شده وقیمت‌ کل شده. ۶۹۱۶۰۵۰تومان حال اینکه همان کالا در شرکت های دیگر حدود ۷ میلیون میباشد ولی از ارزش افزوده یعنی ۹درصد خبری نیست جهت اطلاع موضوع را نوشتم مشکلی نداره

 15. شهریار مرادپور

  سلام وقت به خیر
  من مدتی به عنوان مسئول خرید یک کارگاه مشغول به کار هستم سابق خریدها از طریق فاکتورهای عادی صورت می‌گرفت الان کارگاه دارا تبدیل میشه به کارخونه و برای خریدها از من فاکتور رسمی میخوان اکثر تامین کننده هایی هم که باهاشون کار می‌کردم فاکتور رسمی ندارن امکانش هست راهنمایی بفرمایید که چطور فاکتور مورد تایید فراهم کنم… با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. فاکتور رسمی حتما برای مجموعه شما مورد نیاز است و باید به هر روشی فاکتور مهرشده دریافت کنید یا تامین کننده را تغییر دهید

 16. عباس

  سلام و خسته نباشید
  ما توی شرکت فروش حضوری و فروش در فروشگاه اینترنتی داریم
  فروش حضوری از طریق سیستم سبیدار فاکتور فروش صادر میشود
  در فروشگاه اینترنتی فاکتور فروش جدا از سیستم سپیدار صادر میشود
  چطور فاکتورهای فروش اینترنتی را وارد سیستم سپیدار کنیم ک دچار مشکل توالی شماره سریال نشویم؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. نوع فروش را متفاوت تعریف کنید و در روش شماره گذاری تیک نوع فروش رو فعال کنید که به تفکیک انجام شود.

   1. مسعود

    با سلام. بنده بازاری هستم و جنسم(موبایل) رو از یه شرکت خریداری میکنم. فاکتور های اون شرکت هم بگفته خودش رسمی هستن و برای من ارزش افزوده رو لحاظ کرده(یعنی روی فاکتور پرداخت میکنم) آیا این فاکتورهایی که شرکت مذکور به مالیات ارائه میده برای من بار مالیاتی داره؟
    با سپاس فراوان

 17. مهراد زنده دل

  آیا از نظر قانونی صدور فاکتور با مبلغ صفر به عنوان هدیه مجاز است ؟ یعنی 100 درصد تخفیف روی فاکتور اعمال شده که مبلغ قابل دریافت آن را صفر کند.

 18. ریحانه نصوحیان

  سلام وقتتون بخیر من ی مشتری دارم حتما از من فاکتور رسمی میخاد و نهاد دولتی هست منم فروشنده شرکت های بازاریابی شبکه ای هستم چه فاکتوری بشون بدم که مشکلی پیش نیاد برام

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تمامی فاکتورهای سپیدار دارای فرمت رسمی و قانونی است.

   1. علیدوست

    سلام
    بنده شرکت خدمات بازرگانی تازه ثبت کردم وکداقاصادی گرفتم باتوجه به اینکه کارم خدمات دهی هست اول اینکه درزمینه واردات کالا برای سرمایه گذار فعالیت دارم یعنی قرارداد باهاش میبندم ودرغالب قرارداد کالایی برایش درخارج از کشور خرید میکنم ودرقلمروگمرکی تحویل میدم حال وجوهی که دریافت میکنم بخش عمده ان جهت خرید هست وتقریبا ده درصد کل ارزش قرارداد کارمزد یا درامد شرکت بنده هست حال فاکتور رسمی به چه شکل صادربکنم که مالیات فقط بردرامد شرکت وارد باشه برای بنده وبخش دوم انجام تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا هست که ازاین بابت بنده کارمزد میگیرم مثلآ ده درصد ارزش فاکتور خرید کارمزدتشریفات بنده هست اما هزینه های گمرکی، انبارداری وبندری نقدا به حساب بنده واریز وبنده هم به حساب سازمان مربوطه واریز میکنم وفیش واریز رابه صاحب کالا ارائه میدم حالا فاکتور رسمی که دراین مورد برای صاحب کالا صادرمیکنم بایدشامل کارمزدبنده باشه که بخش ناچیزی ازواریزی پول به حساب بنده هست مثلا ده درصد کل واریزی حال باتوجه به بررسی حساب های بانکی بنده ایا مشکلی پیش می اید یا خیر فقط فاکتور صادره ملاک عمل خواهد بود واینکه بجز ۹درصد ارزش افزده چه هزینه دیگه ای باید به عنوان مالیات وداریی برفاکتور اضاف بکنم تا متضرر نشوم
    باتشکر علیدوست نجاتی

 19. سید ابراهیم

  طبق ماده 8 آیین نامه تحریر دفاتر و آیین نامه تبصره 3 ماده 169 شماره سریال ملخی یا برجسته در صورتحسابها نیاز نیست

 20. حیدری

  سلام وقت بخیر
  آیا برگشت از فروش هم باید روی فاکتور رسمی با ویژگی های قانونی باشد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. روال سیستم سپیدار قانونی بوده و فرمت چاپی مرتبط را دارد شما طبق روال کاری خود می توانیدفرمت چاپی را تغییر دهید.

 21. لی لی

  سلام من فاکتور رسمی صادر میکردم که به موجب اشتباه انبار در صادر کردن حواله تعداد فاکتور هایی که برای اون حواله ها به تاریخ 99/02/31 گذاشته بودم کم اومد الان مجبورم دو تا شماره فاکتور که برای هفت خرداد هست صادر کنم به تاریخ 99/02/31 ایا مشکلی در دارایی ایجاد میشود برای شرکت ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. با توجه به دارایی شماره فاکتور و سورت ( توالی) تاریخ باید رعایت شود در صورت تغییر میتوانید آن را ویرایش کنید.

 22. محمد

  باسلام
  بنده چند سالیه حقوق بگیر یه فروشگاه کوچیکی هستم راستش تا الان یه تعدادی شرکت اومدن برای خرید و صابکارم وقتی اون شرکت میگفت فروشنده کیه منو معرفی میکرد اون شرکت ها هم میگن یه کد ملی از فروشنده بدین که بدونیم از چکسی خرید کردیم راستش از همشون که میپرسم بعدها برام مشکل ساز میشه یا خیر خیلی قطعی میگن که نه ما فقط برای اینکه توی شرکت و سیستم حسابداری بزنیم که فلان فاکتور رو از چه کسی خرید کردیم نیاز به یه اسم و کد ملی داریم در ضمن فاکتورهای ما رسمی نیست و از همین فاکتورهای دستی هست سوالم این بود که واقعا برای من دادن این کد ملی روی فاکتورامون که رسمی هم نیست بار مالیاتی داره یا خیر؟ یا از کجا میتونم بنده استعلام بگیرم
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام و عرض ادب. وقت شما بخیر. ببینید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود که از کد ملی تان برای کارتان استفاده کنید چون این کار هم جرم هست و هم موجبات دردسر برای شماست. نکته دیگری که باید به شما بگم این است که شما میتوانید مراجعه کنید به حوزه مالیاتی خودتان و کد ملی رو بدین و آنجا به شما میگویند که پرونده مالیاتی برای شما تشکیل شده یا نشده.

   1. مجید شاه محمدی

    سلام من بازار یابم و کالاهایی را که به اسم خودم میفروشم چه نوع فاکتوری باید داشته باشم چون میخواهم مشتریها به من زنگ بزنند و من مثلا فروشنده ام

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در سپیدار باید نام خود را به نام واسط /درصد سهم در فرم فاکتور فروش انتخاب کنید. در دشت باید نام خود را به عنوان فروشنده در فاکتور فروش انتخاب کنید

     1. کیا

      با سلام و احترام
      بنده صفحه آرا هستم. با یک دانشگاه دولتی در حال همکاری هستم و به تازگی از من فاکتور میخواهند. از برخی افراد مطلع پرسیده ام، گفته اند لازم است کد اقتصادی دریافت کنم، ممنون می شوم در این مورد بنده را راهنمایی کنید🙏

  2. محمد رضا

   سلام من سوپر مارکت دارم و چند وقتی هست که یک شرکت فاکتورهامون رو میخره. میخواستم بدونم این کار جرم محسوب میشه و بار حقوقی داره و ممکنه بعدا از طرف دارایی و مالیات به مشکل بخوریم یا نه؟

 23. لیلا عسگری

  نرخ مالیات فاکتور های رسمی با کد ملی اشخاص فرق داره با فاکتور های کد اقتصادی حقوقی؟
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. هر فاکتوری دارای یک کالا یا خدماتی است. یک دفترچه ضرایبی در سازمان مالیاتی وجود دارد که هر کالا و خدمات ضریب مشخصی دارد. از نگاه سازمان تنها فاکتور رسمی وجود دارد و در این فاکتورها هر کالا یا خدمات یک ضریب مشخصی دارد که در سایت سازمان مالیاتی قابل دانلود است.

 24. میلاد رحمانی

  چگونه و از کجا شماره سریال مورد تایید اداره مالیات تهیه کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مهم ترین شاخصه ی چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) ، نوع چاپ شماره سریال آن می‌باشد که می بایست به روش چاپ افست یا ملخی برنگ قرمز و کمی برجسته انجام پذیرد ، که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز دارایی می باشد و کاملا با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز است .فاکتور های فروش رسمی مورد تایید اداره ی دارایی با شماره سریال 0001 آغاز شده و به ترتیب با دوره ی تناوب 1 افزایش میابند.

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بعضی شرکت ها سریال از قبل چاپ شده دارند رو فرمت کاغذی
     اگه منظورتان شماره فاکتور است، روش‌های شماره گذاری و موجودیت فاکتور و سرچ کنید. بازه شماره گذاری رو نشون می دهد که میتوانید تغییر بدید

  2. Fatima

   سلام میخواستم بدونم اگر تاریخ فاکتور فروش رو تغیر بدم و شماره فاکتور فروش قبلی باطل شود.
   باز هم باید ثبت برگشت از فروش زده شود؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *