فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی چیست؟ آشنایی با قوانین و انواع فاکتور رسمی فروش


قبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم، ابتدا باید مطمئن شویم که تفاوت فاکتور رسمی و غیر رسمی را دانسته و اطلاعات دقیقی از آن‌ها دارید؛ بعد از این مرحله به موضوعات مهمی درباره فاکتور رسمی،  که باعث ایجاد سوالات زیادی در ذهن مودیان مالیاتی شده است می‌پردازیم:

 • نحوه تهیه فاکتور رسمی (نحوه صدور فاکتور رسمی)
 • صدور آن برای چه کسانی ضرورت دارد؟ (صدور فاکتور رسمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی)
 • فاکتور رسمی دارایی چه ویژگی هایی دارد؟
 • فاکتور فروش رسمی چطور تهیه می شود+ (مشخصات فاکتور فروش)
 • نکات، ریزه کاری ها و سوالات رایج در مورد فاکتور رسمی

و در نهایت به سوالات رایج در مورد این فاکتورها پاسخ می دهیم و نکاتی را در این مورد بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

فاکتور رسمی چیست؟ فرق فاکتور رسمی و غیر رسمی

در پاسخ به سوال فاکتور رسمی چیست باید بگوئیم که تعاریف زیادی، در مورد آن و مشخصات فاکتور رسمی وجود دارد که برخی جذاب و برخی دیگر بسیار پیچیده هستند. اما اینجا قرار است ساده ترین تعریف را در مورد فاکتور رسمی ارائه کنیم. در شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف، حسابداران و مامورین خرید بیشتر از همه با فاکتورهای رسمی آشنایی دارند. در ادامه مقاله می توانید تصاویری از نمونه فاکتور رسمی و شکل و متن فاکتور را ببینید.

فاکتور رسمی چیست

بعد از مشاهده عکس فاکتوررسمی (صورتحساب فروش کالا و خدمات) باید به پاسخ پرسش فاکتور رسمی چیست و چه تفاوتی با فاکتور غیر رسمی دارد برسید. فاکتور رسمی به فاکتوری می گویند که بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید دارایی باشد. اما فاکتور غیر رسمی صرفا برای اطلاع مشتریان تهیه می شود و استانداردهای مورد تایید دارایی در آن در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین دلیل است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

نحوه تهیه فاکتور رسمی فروش+چگونه فاکتور رسمی صادر کنیم؟

اکنون با وجود استفاده گسترده از نرم افزارهای حسابداری، صدور انواع فاکتوررسمی به کار ساده ای بدل شده است. به این دلیل که با استفاده از سیستم حسابداری، می توانید به طور اتوماتیک نوشتن فاکتور را انجام داده و آن را چاپ کنید.

به طور کلی با استفاده از نرم افزارهای حسابداری امروزی می توانید انواع فاکتور شامل فاکتور فروشگاهی، تهیه فاکتور رسمی، فاکتور شرکتی، پیش فاکتورها، فاکتورهای غیر رسمی، فاکتور مالیاتی، فاکتورهای انبار، فاکتورهای شخصی و فاکتورهای نمایشی را به سرعت صادر کنید.

مشخصات فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی برای چه کسانی ضرورت دارد؟ قوانین فاکتور رسمی در رابطه با اشخاص

اولین سوال رایج در مورد ضرورت صدور فاکتور رسمی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است. برخی تصور می کنند صدور فاکتور رسمی، تنها برای شرکت ها و مجموعه های بزرگ ضرورت دارد، در صورتی که این باور  درباره نحوه صدور فاکتور رسمی اشتباه است.

ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای تمام بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می شوند اجباری است. برای درک بهتر نظام مالیاتی و آشنایی بیشتر با قانون مالیات، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله معاملات فصلی را مطالعه کنید.

در واقع فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتوررسمی بدهید. در صورتی که از ارائه فاکتور استاندارد خودداری شود، جرم صورت گرفته و طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می شود.

نکته دیگر اینکه صدور فاکتور رسمی تنها برای فروش کالاهای فیزیکی ضروری نیست و برای فروش خدمات نیز باید صدور فاکتور را انجام داد.

ویژگی های فاکتور رسمی مورد تایید دارایی چیست؟ (مشخصات فاکتور رسمی)

مشخصات اصلی که یک فاکتور رسمی یا صورتحساب فروش کالا و خدمات باید از آن ها برخوردار باشد تا مورد تایید دارایی قرار بگیرد چیست؟

مشخصات یا شرایط فاکتور رسمی (صورتحساب فروش کالا و خدمات) باید چگونه باشد که مورد تایید دارایی قرار بگیرد؟

 • شماره سریال(شماره فاکتور): مهمترین ویژگی های فاکتور رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آن هاست. شماره سریال فاکتوررسمی باید با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره های زدن های معمولی قابل تشخیص باشد. حالا که می‌دانید شماره سریال فاکتور چیست، باید با سایر مشخصات فاکتور رسمی آشنا شوید.
 • اطلاعات خریدار و فروشنده: کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور مورد تایید دارایی رسمی خرید و فروش ذکر شوند.
 • تخفیفات، مالیات و عوارض:  در هنگام تهیه فاکتور رسمی کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات و ارزش افزوده، مقاله اعتبار ارزش افزوده را از دست ندهید.
 • امضاء و مهر: در نهایت آخرین ویژگی فاکتور رسمی مورد تایید دارایی، عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.

فاکتور فروش

فاکتور صوری چیست؟ فاکتورهای صوری چطور شناسایی می شوند؟ (شرایط اصالت فاکتور)

صدور فاکتورهای صوری یک امر کاملا غیر قانونی محسوب می شود، اما برخی از بنگاه های اقتصادی همچنان از آن استفاده کرده و خرید فاکتور صوری را انجام می‌دهند. در صورتی که صدر فاکتور صوری مسئله ای بسیار پرخطر است و سازمان امور مالیاتی توانایی تشخیص فاکتورهای صوری را دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که سازمان امور مالیاتی از چه روش هایی می تواند فاکتور رسمی مورد تایید دارایی را از فاکتور صوری تشخیص دهد؟

 1. با بررسی و کنترل فروشندگان کالا و خدمت صوری بودن یا نبودن شرکت ها را تشخیص می دهد.
 2. بررسی می کند که فروشندگان فاکتور صادر شده را از طریق واحدهای تجاری منحل شده یا غیر فعال صادر نکرده باشد و صحت شناسه ملی را نیز بررسی می کند.
 3. اعتبار گواهی ارزش افزوده را بررسی می کند.
 4. تناسب بین کالا و خدمات ارائه شده در فاکتور را با فعالیت صادر کننده فاکتور تطابق می سنجد.
 5. اسناد حمل بار همچون بیجک ها و بارنامه ها را بررسی و کنترل می کند.
 6. مستندات پرداخت های انجام شده مثل چک های بانکی، فیش های واریزی و دیگر اسناد مالی را بررسی می کند.

حالا که پاسخ فاکتور صوری چیست و شرایط اصالت کالا را می‌دانید، زمان آن رسیده که به سوالات رایج در مورد فاکتور زنی و قوانین فاکتور فروش و استاندارد تهیه فاکتور رسمی بدانید.

فاکتور نویسی

سوالات و ابهامات رایج در مورد فاکتور رسمی

 1. آیا فاکتور حسابداری رسمی که با نرم افزار اکسل تهیه و توسط پرینتر معمولی چاپ شده باشد مورد تایید دارایی هست؟

خیر. حتما فاکتورهای رسمی باید دارای شماره سریال قرمز برجسته باشند، اما اگر تهیه چنین چیزی به هر دلیل مشکل است می توان از نمونه غیر برجسته هم استفاده کرد، اما توجه کنید که حتما باید در فاکتور استاندارد، ثابت شود که شماره سریالی است.

 1. آیا استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر تاییدی بر فاکتور رسمی هست؟

بله. استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر که به طور یکپارچه سیستم های مالی را در خود داشته باشد می تواند تا حد زیادی تایید کننده اعتبار فاکتور رسمی باشد.

 1. فاکتورهای مرسوم در معاملات روزمره بنگاه های اقتصادی کوچک که مشخصات فروشنده و خریدار در آن ها ذکر نشده می تواند مورد تایید دارایی باشد؟

برای معاملات روزمره و جزئی با بنگاه های اقتصادی کوچک که برای شما هزینه دارند، اما هزینه آن زیاد نیست می توان از فرم داخلی یا گزارش های تنخواه استفاده کرد. البته ممیزی معمولا در این موارد سخت گیری نمی کند و در صورتی که مبلغ مورد نظر مبلغ زیادی باشد مورد توجه ممیزی قرار می گیرد.

 1. فاکتور خرید و فروش که در آن مشخصات فروشنده ذکر شده ولی ارزش افزوده در آن مشخص نشده باشد مورد تایید محسوب می شود؟

در صورتی که مدارک رسمی برای خرید یا فروش موجود باشد، فاکتور فروش کالا و خدمات مورد تایید قرار می گیرد.

 1. آیا تصویر از فاکتور رسمی (عکس فاکتور رسمی) مورد تایید مالیات قرار می گیرد؟

خیر. فاکتور رسمی حتما باید چاپ شده و اصل باشد و شماره سریال و مشخصات استاندارد داشته باشد و استفاده از عکس فاکتور رسمی و کپی آن مورد تایید نیست.

فاکتور رسمی مورد تایید مالیات

در مورد فاکتور رسمی و فاکتور نویسی سوالی دارید؟ از ما بپرسید!

در این مقاله به تمامی سوالات درباره موضوع فاکتور رسمی توضیح داده‌ایم. اما اگر هنوز سوالی پیرامون فاکتور رسمی دارایی یا مالیات فاکتور رسمی دارید، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید؛ تا کارشناسان ما هرچه سریع‌تر پاسخ لازم را به شما بدهند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 44 میانگین: 3.8]


40 دیدگاه برای ”فاکتور رسمی چیست؟ آشنایی با قوانین و انواع فاکتور رسمی فروش

 1. حسینی

  باسلام و سپاس از راهنماییتان
  زدن تنها مهر در فاکتور رسمی کافیست؟ (بدون امضا)

 2. فراهانی

  سلام وقت بخیر
  برای صادر کردن فاکتور رسمی حتما باید شماره حساب شرکت باشه یا شماره حساب شخصی هم میشه داد،

 3. میمنت

  سلام و وقت بخیر.سوال من درباره تعداد سطر های فاکتور است اگر تعداد اقلام بیشتراز یک صفحه بود به طور خودکار در سپیدار 2صفحه ایجاد میشود با یک شماره فاکتور و در صفحه اول جمع ندارد.از نظر مالیاتی به مشکل برمیخوریم با اداره مالیات؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. کاغذها همه ظرفیت دارند و به تعداد قلم بستگی دارد. اگر فکر می کنید همیشه از چندسطر بیشتر بالا نمی رود، درخواست گزارش بزنید تا همیشه سطر ثایت برایش قرار بدهیم.

 4. قدرت علی بخشی همراه ۰۹۲۲۴۸۰۸۶۹۵

  باسلام کالایی خریدم درانتهای فاکتور مبلغ ۶۳۴۵۰۰۰تومان وسپس ارزش افزوده۹درصدحساب شده وقیمت‌ کل شده. ۶۹۱۶۰۵۰تومان حال اینکه همان کالا در شرکت های دیگر حدود ۷ میلیون میباشد ولی از ارزش افزوده یعنی ۹درصد خبری نیست جهت اطلاع موضوع را نوشتم مشکلی نداره

 5. شهریار مرادپور

  سلام وقت به خیر
  من مدتی به عنوان مسئول خرید یک کارگاه مشغول به کار هستم سابق خریدها از طریق فاکتورهای عادی صورت می‌گرفت الان کارگاه دارا تبدیل میشه به کارخونه و برای خریدها از من فاکتور رسمی میخوان اکثر تامین کننده هایی هم که باهاشون کار می‌کردم فاکتور رسمی ندارن امکانش هست راهنمایی بفرمایید که چطور فاکتور مورد تایید فراهم کنم… با تشکر

  1. سپیدار سیستم

   سلام. فاکتور رسمی حتما برای مجموعه شما مورد نیاز است و باید به هر روشی فاکتور مهرشده دریافت کنید یا تامین کننده را تغییر دهید

 6. عباس

  سلام و خسته نباشید
  ما توی شرکت فروش حضوری و فروش در فروشگاه اینترنتی داریم
  فروش حضوری از طریق سیستم سبیدار فاکتور فروش صادر میشود
  در فروشگاه اینترنتی فاکتور فروش جدا از سیستم سپیدار صادر میشود
  چطور فاکتورهای فروش اینترنتی را وارد سیستم سپیدار کنیم ک دچار مشکل توالی شماره سریال نشویم؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. نوع فروش را متفاوت تعریف کنید و در روش شماره گذاری تیک نوع فروش رو فعال کنید که به تفکیک انجام شود.

   1. مسعود

    با سلام. بنده بازاری هستم و جنسم(موبایل) رو از یه شرکت خریداری میکنم. فاکتور های اون شرکت هم بگفته خودش رسمی هستن و برای من ارزش افزوده رو لحاظ کرده(یعنی روی فاکتور پرداخت میکنم) آیا این فاکتورهایی که شرکت مذکور به مالیات ارائه میده برای من بار مالیاتی داره؟
    با سپاس فراوان

 7. مهراد زنده دل

  آیا از نظر قانونی صدور فاکتور با مبلغ صفر به عنوان هدیه مجاز است ؟ یعنی 100 درصد تخفیف روی فاکتور اعمال شده که مبلغ قابل دریافت آن را صفر کند.

 8. ریحانه نصوحیان

  سلام وقتتون بخیر من ی مشتری دارم حتما از من فاکتور رسمی میخاد و نهاد دولتی هست منم فروشنده شرکت های بازاریابی شبکه ای هستم چه فاکتوری بشون بدم که مشکلی پیش نیاد برام

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تمامی فاکتورهای سپیدار دارای فرمت رسمی و قانونی است.

   1. علیدوست

    سلام
    بنده شرکت خدمات بازرگانی تازه ثبت کردم وکداقاصادی گرفتم باتوجه به اینکه کارم خدمات دهی هست اول اینکه درزمینه واردات کالا برای سرمایه گذار فعالیت دارم یعنی قرارداد باهاش میبندم ودرغالب قرارداد کالایی برایش درخارج از کشور خرید میکنم ودرقلمروگمرکی تحویل میدم حال وجوهی که دریافت میکنم بخش عمده ان جهت خرید هست وتقریبا ده درصد کل ارزش قرارداد کارمزد یا درامد شرکت بنده هست حال فاکتور رسمی به چه شکل صادربکنم که مالیات فقط بردرامد شرکت وارد باشه برای بنده وبخش دوم انجام تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا هست که ازاین بابت بنده کارمزد میگیرم مثلآ ده درصد ارزش فاکتور خرید کارمزدتشریفات بنده هست اما هزینه های گمرکی، انبارداری وبندری نقدا به حساب بنده واریز وبنده هم به حساب سازمان مربوطه واریز میکنم وفیش واریز رابه صاحب کالا ارائه میدم حالا فاکتور رسمی که دراین مورد برای صاحب کالا صادرمیکنم بایدشامل کارمزدبنده باشه که بخش ناچیزی ازواریزی پول به حساب بنده هست مثلا ده درصد کل واریزی حال باتوجه به بررسی حساب های بانکی بنده ایا مشکلی پیش می اید یا خیر فقط فاکتور صادره ملاک عمل خواهد بود واینکه بجز ۹درصد ارزش افزده چه هزینه دیگه ای باید به عنوان مالیات وداریی برفاکتور اضاف بکنم تا متضرر نشوم
    باتشکر علیدوست نجاتی

 9. سید ابراهیم

  طبق ماده 8 آیین نامه تحریر دفاتر و آیین نامه تبصره 3 ماده 169 شماره سریال ملخی یا برجسته در صورتحسابها نیاز نیست

 10. حیدری

  سلام وقت بخیر
  آیا برگشت از فروش هم باید روی فاکتور رسمی با ویژگی های قانونی باشد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. روال سیستم سپیدار قانونی بوده و فرمت چاپی مرتبط را دارد شما طبق روال کاری خود می توانیدفرمت چاپی را تغییر دهید.

 11. لی لی

  سلام من فاکتور رسمی صادر میکردم که به موجب اشتباه انبار در صادر کردن حواله تعداد فاکتور هایی که برای اون حواله ها به تاریخ 99/02/31 گذاشته بودم کم اومد الان مجبورم دو تا شماره فاکتور که برای هفت خرداد هست صادر کنم به تاریخ 99/02/31 ایا مشکلی در دارایی ایجاد میشود برای شرکت ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. با توجه به دارایی شماره فاکتور و سورت ( توالی) تاریخ باید رعایت شود در صورت تغییر میتوانید آن را ویرایش کنید.

 12. محمد

  باسلام
  بنده چند سالیه حقوق بگیر یه فروشگاه کوچیکی هستم راستش تا الان یه تعدادی شرکت اومدن برای خرید و صابکارم وقتی اون شرکت میگفت فروشنده کیه منو معرفی میکرد اون شرکت ها هم میگن یه کد ملی از فروشنده بدین که بدونیم از چکسی خرید کردیم راستش از همشون که میپرسم بعدها برام مشکل ساز میشه یا خیر خیلی قطعی میگن که نه ما فقط برای اینکه توی شرکت و سیستم حسابداری بزنیم که فلان فاکتور رو از چه کسی خرید کردیم نیاز به یه اسم و کد ملی داریم در ضمن فاکتورهای ما رسمی نیست و از همین فاکتورهای دستی هست سوالم این بود که واقعا برای من دادن این کد ملی روی فاکتورامون که رسمی هم نیست بار مالیاتی داره یا خیر؟ یا از کجا میتونم بنده استعلام بگیرم
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام و عرض ادب. وقت شما بخیر. ببینید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود که از کد ملی تان برای کارتان استفاده کنید چون این کار هم جرم هست و هم موجبات دردسر برای شماست. نکته دیگری که باید به شما بگم این است که شما میتوانید مراجعه کنید به حوزه مالیاتی خودتان و کد ملی رو بدین و آنجا به شما میگویند که پرونده مالیاتی برای شما تشکیل شده یا نشده.

   1. مجید شاه محمدی

    سلام من بازار یابم و کالاهایی را که به اسم خودم میفروشم چه نوع فاکتوری باید داشته باشم چون میخواهم مشتریها به من زنگ بزنند و من مثلا فروشنده ام

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در سپیدار باید نام خود را به نام واسط /درصد سهم در فرم فاکتور فروش انتخاب کنید. در دشت باید نام خود را به عنوان فروشنده در فاکتور فروش انتخاب کنید

     1. کیا

      با سلام و احترام
      بنده صفحه آرا هستم. با یک دانشگاه دولتی در حال همکاری هستم و به تازگی از من فاکتور میخواهند. از برخی افراد مطلع پرسیده ام، گفته اند لازم است کد اقتصادی دریافت کنم، ممنون می شوم در این مورد بنده را راهنمایی کنید🙏

  2. محمد رضا

   سلام من سوپر مارکت دارم و چند وقتی هست که یک شرکت فاکتورهامون رو میخره. میخواستم بدونم این کار جرم محسوب میشه و بار حقوقی داره و ممکنه بعدا از طرف دارایی و مالیات به مشکل بخوریم یا نه؟

 13. لیلا عسگری

  نرخ مالیات فاکتور های رسمی با کد ملی اشخاص فرق داره با فاکتور های کد اقتصادی حقوقی؟
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. هر فاکتوری دارای یک کالا یا خدماتی است. یک دفترچه ضرایبی در سازمان مالیاتی وجود دارد که هر کالا و خدمات ضریب مشخصی دارد. از نگاه سازمان تنها فاکتور رسمی وجود دارد و در این فاکتورها هر کالا یا خدمات یک ضریب مشخصی دارد که در سایت سازمان مالیاتی قابل دانلود است.

 14. میلاد رحمانی

  چگونه و از کجا شماره سریال مورد تایید اداره مالیات تهیه کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مهم ترین شاخصه ی چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) ، نوع چاپ شماره سریال آن می‌باشد که می بایست به روش چاپ افست یا ملخی برنگ قرمز و کمی برجسته انجام پذیرد ، که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز دارایی می باشد و کاملا با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز است .فاکتور های فروش رسمی مورد تایید اداره ی دارایی با شماره سریال 0001 آغاز شده و به ترتیب با دوره ی تناوب 1 افزایش میابند.

    1. سپیدار سیستم

     سلام. بعضی شرکت ها سریال از قبل چاپ شده دارند رو فرمت کاغذی
     اگه منظورتان شماره فاکتور است، روش‌های شماره گذاری و موجودیت فاکتور و سرچ کنید. بازه شماره گذاری رو نشون می دهد که میتوانید تغییر بدید

  2. Fatima

   سلام میخواستم بدونم اگر تاریخ فاکتور فروش رو تغیر بدم و شماره فاکتور فروش قبلی باطل شود.
   باز هم باید ثبت برگشت از فروش زده شود؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *