نرم افزار حسابداری
فاکتور رسمی چیست؟

فاکتور رسمی چیست؟ آشنایی با قوانین و انواع فاکتور رسمی فروشقبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم باید مطمئن شویم که اطلاعات دقیقی از تعریف فاکتور رسمی و تفاوت آن با فاکتور غیر رسمی دارید. اما بعد از این مرحله قرار است به موضوعات خیلی مهمی بپردازیم. مواردی که سوالات زیادی را در ذهن مودیان مالیاتی به وجود آورده اند:

 • نحوه تهیه فاکتور رسمی
 • صدور آن برای چه کسانی ضرورت دارد؟
 • فاکتور رسمی دارایی چه ویژگی هایی دارد؟
 • فاکتور رسمی فروش چطور تهیه می شود؟
 • نکات، ریزه کاری ها و سوالات رایج در مورد فاکتور رسمی

و در نهایت به سوالات رایج در مورد این فاکتورها پاسخ می دهیم و نکاتی را در این مورد بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

فاکتور رسمی چیست؟ چه تفاتی با فاکتور غیر رسمی دارد؟

تعاریف زیادی در مورد فاکتور رسمی وجود دارد که برخی جذاب و برخی دیگر بسیار پیچیده هستند، اما اینجا قرار است ساده ترین تعریف را در این مورد ارائه کنیم. در شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف حسابداران و مامورین خرید بیشتر از همه با فاکتورهای رسمی آشنایی دارند. در ادامه مقاله می توانید تصاویری از نمونه فاکتور رسمی نیز ببینید.

نمونه فاکتور رسمی

فاکتور رسمی به فاکتوری می گویند که بر اساس قوانین وزارت امور اقصاد و دارایی تنظیم شده باشد و مورد تایید دارایی باشد. اما فاکتور غیر رسمی صرفا برای اطلاع مشتریان تهیه می شود و استانداردهای مورد تایید دارایی در آن در نظر گرفته نشده است. دقیقا به همین دلیل است که امکان ارائه فاکتورهای غیر رسمی به وزارت دارایی وجود ندارد.

فاکتور رسمی فروش چطور تهیه می شود؟

البته اکنون با وجود استفاده گسترده از نرم افزارهای حسابداری صدور انواع فاکتور به کار ساده ای بدل شده است، به این دلیل که با استفاده از نرم افزارهای حسابداری می توانید به طور اتوماتیک آن ها را تهیه و چاپ کنید.

به طور کلی با استفاده از نرم افزارهای حسابداری امروزی می توانید انواع اشکال فاکتور شامل فاکتورهای فروشگاهی، فاکتور رسمی، پیش فاکتورها، فاکتورهای غیر رسمی، فاکتورهای انبار، فاکتورهای شخصی و فاکتورهای نمایشی را به سرعت صادر کنید.

صدور فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی برای چه کسانی ضرورت دارد؟

اولین سوال رایج در مورد ضرورت صدور این فاکتور است. برخی تصور می کنند صدور فاکتور رسمی تنها برای شرکت ها و مجموعه های بزرگ ضرورت دارد، در صورتی که این باور اشتباه است.

ارائه فاکتور رسمی به خریداران برای تمام بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده می شوند اجباری است. در واقع فرقی نمی کند که مخاطب کالای شما اشخاص حقیقی یا بنگاه های اقتصادی باشند یا محصول و خدمت شما هزینه کم یا زیادی داشته باشد؛ در هر صورت اگر مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده باشید باید در عوض پرداخت مشتریان خود به آن ها فاکتور رسمی بدهید و در صورتی که از این کار خودداری کنید جرم صورت گرفته و طبق قانون با مجموعه خاطی برخورد می شود.

نکته دیگر اینکه صدور فاکتور رسمی تنها برای فروش کالاهای فیزیکی ضروری نیست و برای فروش خدمات نیز باید فاکتور رسمی صادر کرد.

فاکتور رسمی مورد تایید دارایی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مشخصات اصلی که یک فاکتور رسمی یا صورتحساب فروش کالا و خدمات باید از آن ها برخوردار باشد تا مورد تایید دارایی قرار بگیرد چیست؟

 • شماره سریال: مهمترین ویژگی فاکتورهای رسمی تایید شده نوع چاپ شماره سریال آن هاست. این شماره سریال یا باید  با رنگ قرمز و در قالب افست یا ملخی و یا با کمی برجستگی چاپ شود که به راحتی قابل شناسایی باشد و از چاپ دیجیتالی و شماره های زدن های معمولی قابل تشخیص باشد.
 • اطلاعات خریدار و فروشنده: کد اقتصادی، شناسه ملی/کد ملی، شماره ثبت، آدرس، کد پستی، شماره تلفن و مشخصات دیگر هر دو طرف معامله حتما باید در فاکتور رسمی خرید و فروش ذکر شوند.
 • تخفیفات، مالیات و عوارض: کالا و خدماتی که ارائه شده باید با اعلام تعداد و قیمت توضیح داده شوند، تخفیف ها اعمال و نشان داده شود و سپس باید مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آن محاسبه و ذکر شود. در این مورد باید توجه کنید که تخفیف حتما باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده اعمال شود؛ برخی به اشتباه در ابتدا مالیات و عوارض را محاسبه و در مرحله آخر تخفیف را محاسبه می کنند.
 • امضاء و مهر: در نهایت آخرین ویژگی عدم وجود خط خوردگی در فاکتور و وجود مهر و امضاء در فاکتورهاست.

فاکتور صوری

فاکتور صوری چیست؟ فاکتورهای صوری چطور شناسایی می شوند؟

صدور فاکتورهای صوری یک امر کاملا غیر قانونی محسوب می شود، اما برخی از بنگاه های اقتصادی همچنان از آن استفاده می کنند، در صورتی که این کار مسئله ای بسیار پرخطر است و سازمان امور مالیاتی توانایی تشخیص فاکتورهای صوری را دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که سازمان امور مالیاتی از چه روش هایی می تواند فاکتورهای حقیقی را از فاکتورهای صوری تشخیص دهد؟

 1. با بررسی و کنترل فروشندگان کالا و خدمت صوری بودن یا نبودن شرکت ها را تشخیص می دهد.
 2. بررسی می کند که فروشندگان فاکتور صادر شده را از طریق واحدهای تجاری منحل شده یا غیر فعال صادر نکرده باشد و صحت شناسه ملی را نیز بررسی می کند.
 3. اعتبار گواهی ارزش افزوده را بررسی می کند.
 4. تناسب بین کالا و خدمات ارائه شده در فاکتور را با فعالیت صادر کننده فاکتور تطابق می سنجد.
 5. اسناد حمل بار همچون بیجک ها و بارنامه ها را بررسی و کنترل می کند.
 6. مستندات پرداخت های انجام شده مثل چک های بانکی، فیش های واریزی و دیگر اسناد مالی را بررسی می کند.

فاکتور رسمی چیست

سوالات و ابهامات رایج در مورد فاکتور رسمی

 1. آیا فاکتور رسمی که با نرم افزار اکسل تهیه و توسط پرینتر معمولی چاپ شده باشد مورد تایید دارایی هست؟

  خیر. حتما فاکتورهای رسمی باید دارای شماره سریال قرمز برجسته باشند، اما اگر تهیه چنین چیزی به هر دلیل مشکل است می توان از نمونه غیر برجسته هم استفاده کرد، اما توجه کنید که حتما باید ثابت شود که شماره سریالی است.

 2. آیا استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر تاییدی بر فاکتور رسمی هست؟

  بله. استفاده از نرم افزار حسابداری معتبر که به طور یکپارچه سیستم های مالی را در خود داشته باشد می تواند تا حد زیادی تایید کننده اعتبار فاکتور رسمی باشد.

 3. فاکتورهای مرسوم در معاملات روزمره بنگاه های اقتصادی کوچک که مشخصات فروشنده و خریدار در آن ها ذکر نشده می تواند مورد تایید دارایی باشد؟

  برای معاملات روزمره و جزئی با بنگاه های اقتصادی کوچک که برای شما هزینه دارند، اما هزینه آن زیاد نیست می توان از فرم داخلی یا گزارش های تنخواه استفاده کرد. البته ممیزی معمولا در این موارد سخت گیری نمی کند و در صورتی که مبلغ مورد نظر مبلغ زیادی باشد مورد توجه ممیزی قرار می گیرد.

 4. فاکتوری که در آن مشخصات فروشنده ذکر شده ولی ارزش افزوده در آن مشخص نشده باشد مورد تایید محسوب می شود؟

  در صورتی که مدارک رسمی برای خرید یا فروش موجود باشد مورد تایید قرار می گیرد.

 5. آیا تصویر از فاکتور رسمی مورد تایید مالیات قرار می گیرد؟

  خیر. فاکتور رسمی حتما باید چاپ شده و اصل باشد و شماره سریال و مشخصات استاندارد داشته باشد و تصویر و کپی آن مورد تایید نیست.

فاکتور رسمی مورد تایید مالیات

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم که فاکتور رسمی ویژگی های مختص به خود را دارد و با این ویژگی ها مورد تایید وزارت دارایی قرار می گیرد. به این مسئله اشاره کردیم که لازم است هر فروشنده حقیقی و حقوقی باید فاکتور رسمی ارائه کند و نرم افزارهای حسابداری بهترین راه برای خودکار سازی فرآیند صدور فاکتورهای رسمی هستند. در پایان تقاضا می کنیم که اگر هر سوالی در زمینه فاکتور رسمی و انواع دیگر فاکتورها دارید با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما به سوالات شما در این زمینه پاسخ لازم را ارسال کنند.


این صفحه را به اشتراک بگذارید


به این مطلب امتیاز دهید

[تعداد: 25   میانگین: 4.2/5]


17 دیدگاه برای ”فاکتور رسمی چیست؟ آشنایی با قوانین و انواع فاکتور رسمی فروش

 1. میلاد رحمانی

  چگونه و از کجا شماره سریال مورد تایید اداره مالیات تهیه کنیم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مهم ترین شاخصه ی چاپ فاکتور رسمی (مالیاتی ، دارایی ، صورتحساب فروش کالا و خدمات ) ، نوع چاپ شماره سریال آن می‌باشد که می بایست به روش چاپ افست یا ملخی برنگ قرمز و کمی برجسته انجام پذیرد ، که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز دارایی می باشد و کاملا با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز است .فاکتور های فروش رسمی مورد تایید اداره ی دارایی با شماره سریال 0001 آغاز شده و به ترتیب با دوره ی تناوب 1 افزایش میابند.

 2. لیلا عسگری

  نرخ مالیات فاکتور های رسمی با کد ملی اشخاص فرق داره با فاکتور های کد اقتصادی حقوقی؟
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام. هر فاکتوری دارای یک کالا یا خدماتی است. یک دفترچه ضرایبی در سازمان مالیاتی وجود دارد که هر کالا و خدمات ضریب مشخصی دارد. از نگاه سازمان تنها فاکتور رسمی وجود دارد و در این فاکتورها هر کالا یا خدمات یک ضریب مشخصی دارد که در سایت سازمان مالیاتی قابل دانلود است.

 3. محمد

  باسلام
  بنده چند سالیه حقوق بگیر یه فروشگاه کوچیکی هستم راستش تا الان یه تعدادی شرکت اومدن برای خرید و صابکارم وقتی اون شرکت میگفت فروشنده کیه منو معرفی میکرد اون شرکت ها هم میگن یه کد ملی از فروشنده بدین که بدونیم از چکسی خرید کردیم راستش از همشون که میپرسم بعدها برام مشکل ساز میشه یا خیر خیلی قطعی میگن که نه ما فقط برای اینکه توی شرکت و سیستم حسابداری بزنیم که فلان فاکتور رو از چه کسی خرید کردیم نیاز به یه اسم و کد ملی داریم در ضمن فاکتورهای ما رسمی نیست و از همین فاکتورهای دستی هست سوالم این بود که واقعا برای من دادن این کد ملی روی فاکتورامون که رسمی هم نیست بار مالیاتی داره یا خیر؟ یا از کجا میتونم بنده استعلام بگیرم
  ممنون

  1. سپیدار سیستم

   سلام و عرض ادب. وقت شما بخیر. ببینید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود که از کد ملی تان برای کارتان استفاده کنید چون این کار هم جرم هست و هم موجبات دردسر برای شماست. نکته دیگری که باید به شما بگم این است که شما میتوانید مراجعه کنید به حوزه مالیاتی خودتان و کد ملی رو بدین و آنجا به شما میگویند که پرونده مالیاتی برای شما تشکیل شده یا نشده.

   1. مجید شاه محمدی

    سلام من بازار یابم و کالاهایی را که به اسم خودم میفروشم چه نوع فاکتوری باید داشته باشم چون میخواهم مشتریها به من زنگ بزنند و من مثلا فروشنده ام

    1. سپیدار سیستم

     سلام. در سپیدار باید نام خود را به نام واسط /درصد سهم در فرم فاکتور فروش انتخاب کنید. در دشت باید نام خود را به عنوان فروشنده در فاکتور فروش انتخاب کنید

 4. لی لی

  سلام من فاکتور رسمی صادر میکردم که به موجب اشتباه انبار در صادر کردن حواله تعداد فاکتور هایی که برای اون حواله ها به تاریخ 99/02/31 گذاشته بودم کم اومد الان مجبورم دو تا شماره فاکتور که برای هفت خرداد هست صادر کنم به تاریخ 99/02/31 ایا مشکلی در دارایی ایجاد میشود برای شرکت ؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. با توجه به دارایی شماره فاکتور و سورت ( توالی) تاریخ باید رعایت شود در صورت تغییر میتوانید آن را ویرایش کنید.

 5. حیدری

  سلام وقت بخیر
  آیا برگشت از فروش هم باید روی فاکتور رسمی با ویژگی های قانونی باشد؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. روال سیستم سپیدار قانونی بوده و فرمت چاپی مرتبط را دارد شما طبق روال کاری خود می توانیدفرمت چاپی را تغییر دهید.

 6. سید ابراهیم

  طبق ماده 8 آیین نامه تحریر دفاتر و آیین نامه تبصره 3 ماده 169 شماره سریال ملخی یا برجسته در صورتحسابها نیاز نیست

 7. ریحانه نصوحیان

  سلام وقتتون بخیر من ی مشتری دارم حتما از من فاکتور رسمی میخاد و نهاد دولتی هست منم فروشنده شرکت های بازاریابی شبکه ای هستم چه فاکتوری بشون بدم که مشکلی پیش نیاد برام

  1. سپیدار سیستم

   سلام. تمامی فاکتورهای سپیدار دارای فرمت رسمی و قانونی است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *