تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

تغییرات دیسکت مالیات حقوق و دستمزد طبق آخرین دستورالعمل دارایی

اعمال تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

بق تبصره 15 قانون بودجه 1403، عدد مالیات کسر شده از کارمندان، توسط اداره امور مالیاتی محاسبه می‌شود. شرکت سپیدار سیستم تغییرات اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی را از تاریخ 30 اردیبهشت در سیستم‌های خود اعمال کرده و در نسخه 5.9.6 در دسترس مشتریان خود قرار داده است. مشتریانی که قرارداد پشتیبانی فعال با شرکت سپیدار سیستم داشته باشند از تاریخ 30 اردیبهشت 1403 می‌توانند با مراجعه به باشگاه مشتریان این نسخه را دریافت کنند.

کارفرمایان باید مانند قبل دیسکت مالیات خود را طبق ساختار جدید اعلامی، از فرم «فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق 1403» تهیه و در مهلت مقرر در سامانه بارگذاری کنند. در صورتی که عدد محاسبه شده توسط دارایی با عدد محاسبه شده توسط سیستم متفاوت بود، محاسبات حقوق و دستمزد را برگشت زده و عدد اعلامی دارایی را در فیلد «مالیات دستی» در فرم اطلاعات ماهانه وارد نموده و مجدد محاسبات خود را انجام دهند.

کارفرمایان باید توجه کنند که سازمان امور مالیاتی مهلت ارائه فایل الکترونیکی مالیات بر درآمد حقوق فروردین‌ماه 1403 را 16 تیر 1403 اعلام کرده است.

انجام تغییرات در نرم افزار حسابداری سپیدار:

 1. ابتدا برنامه سپیدار را به نسخه 5.9.6 آپدیت (به‌روزرسانی) کنید.
 2. محاسبات حقوق را مشابه قبل انجام دهید.
 3. دیسکت دارائی طبق فرمت جدید اعلام شده از فرم «فایل الکترونیکی مالیات بر درامد حقوق 1403» در نرم افزار سپیدار تهیه کنید:
تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

۴. فایل دیسکت تهیه شده را در سایت دارایی به آدرس salary.tax.gov.ir بارگذاری کنید.

۵. بعد از تایید نهایی و محاسبه مالیات توسط دارایی، عدد مالیات محاسبه شده توسط دارایی با عدد مالیات محاسبه شده توسط سپیدار در فرم مرور حقوق مقایسه کنید.

تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

۶. در صورتی که عدد اعلامی توسط دارایی، با عدد محاسبه شده توسط سیستم سپیدار یکسان بود که نیازی به تغییر در نرم افزار ندارید.

۷. در صورتی که عدد اعلامی توسط دارایی، با عدد محاسبه شده توسط سیستم سپیدار مغایرت داشت، ابتدا محاسبات حقوق و دستمزد برای آن کارمندها در ماه مورد نظر را برگشت زده و سپس در ستون “مالیات دستی” در فرم اطلاعات ماهانه، عدد اعلامی توسط دارایی را به صورت دستی یا از طریق دریافت اکسل  بالای فرم، وارد کنید.

تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

۸. سپس محاسبات حقوق و دستمزد را مجدد در ماه مورد نظر انجام دهید.

۹. عدد مالیات محاسبه شده توسط دارایی، در ستون اطلاعات ماهانه وارد کرده‌اید. این عدد به عنوان مالیات نهایی در مرور حقوق در ستون “مالیات” درج می‌شود و مبنای محاسبه خالص پرداختی و صدور سند حسابداری خواهد بود.

تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

نکته: مسئولیت اعداد محاسبه شده مالیات بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور است. این بدین معنی است که اعداد مالیات محاسبه شده برای هر یک از کارکنان، بر اساس فرمول‌های این سازمان انجام می‌­شود و اثبات آن‌ها نیز برعهده همان سازمان است. نرم افزار سپیدار از این اعداد صرفا به عنوان ورودی استفاده می‌کند و در آن‌ها هیچ تغییری اعمال نمی‌کند.

به عنوان مثال اگر یک کارمندی در چند جا مشغول کار باشد، در محاسبه عدد مالیات، همه درآمد وی توسط سازمان امور مالیاتی کشور  مد نظر قرار می‌گیرد.

18 دیدگاه برای ”تغییرات دیسکت مالیات حقوق طبق آخرین دستورالعمل دارایی

 1. moeen

  سلام . مورد 7 که در این صفحه توضیح داده شده . در سیستم ما که آپدیت و بروز شده است . در اطلاعات ماهانه . گزینه مالیات نداره!!!! ولی چطور داخل برنامه و تصویر شما این آیتم لحاظ شده ؟؟؟؟!!!!!!!! بروز رسانی شما با ما فرق داره؟!!
  شما در قسمتی میفرمائید که موضوعات نرم افزار سپیدار رفع شده است !!! اگه رفع شده این تفاوت در محاسبات چطور اتفاق می افته ؟!! ضمنا شما میفرمائید در فایل اکسل تغییرات را اعمال کنیم بعد ارسال شود !! سیستم مالیاتی مگر فایل اکسل قبول میکند؟!! …………..

  1. سپیدار سیستم

   سلام کاربر گرامی
   اگر نسخه برنامه را به ۵.۹.۶ آپدیت نمایید، فیلد مالیات دستی در اطلاعات ماهانه ایجاد میشود
   لطفا جهت راهنمایی بیشتر با واحد پشتیبانی به شماره ۰۲۱۸۱۰۲۲۴۴۴ تماس حاصل فرمایید

 2. مریم

  سلام فایل کارکنانwp ىر نسخه جدید بازم مشکل داره من دیرو ارسال کردم منتظر جواب سامانه بودم دیدم واسم خطای فایل گذاشته که رسته شغلی نامعتبر است واسه 100تا پرسنل که نمیشه نا معتبر باشه خواهش میکنم امرو ز آخرین روز ارسال هست راهنمایی کنید جهت مرتفع شدن این مشکل .ممنونم

  1. سپیدار سیستم

   سلام کاربر گرامی
   در حقوق و دستمزد، در تعریف شغل رسته را انتخاب نمایید و مجدد خروجی بگیرید و در نرم افزار افلاین salary ابتدا بارگذاری نمایید.

 3. مقداد

  در سیستم محاسبه مالیات قبلا محاسبه مالیات عیدی هم بصورت ماهانه انجام میشد اما با فرمت جدید این کار توسط سیستم سپیدار انجام نمیشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید من اگر بخوام مالیات عیدی هم ماهانه ارسال کنم چکار باید کنم؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام کاربر گرامی
   طبق تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۳، محاسبه مالیات بر عهده سازمان امور مالیاتی می باشد.
   شما در ماه مورد نظر بعد از محاسبه حقوق و عیدی، دیسکت را از فرم “مالیات بر درامد حقوق ۱۴۰۳” تهیه کرده و در سامانه tax.gov بارگذاری نمایید و منتظر محاسبه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی بمانید. بعد از استعلام عدد مالیات توسط دارایی، محاسبات عیدی را برگشت زده و سپس هنگام محاسبه مجدد در فرم محاسبه عیدی، عدد مالیات اعلامی توسط دارایی را در ستون “مالیات عیدی” وارد نموده و مجدد محاسبات خود را انجام دهید

 4. داود قاسم نژاد

  با فایل فروردین و فرستادیم هیچ خطایی نداد و پردازش شد ولی فایل اردیبهشت و که فرستادیم خطای مدرک تحصیلی معتبر نمیباشد رو داد چیکار کنیم؟؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. در تعریف طرف حساب، تب اطلاعات شناسنامه ای کارمند، مدرک تحصیلی شخص را وارد نمایید و مجدد دیسکت دارایی را تهیه نموده و بارگذاری نمایید. طبق تماس با ۱۵۲۶، خطای مدرک تحصیلی، خطای سایت دارایی می باشد و سایت دارایی در حال بروزرسانی است، لطفا مجدد تست نمایید

 5. مصطفی

  مطمئن هستید فایل خروجی شما مشکل نداره؟
  مالیات من ار 40.000.000 شد 4.000.000 آیا درسته؟ اطلاعات درست منتقل شده است موقع تائید نهایی مبالغ ظاهرا مشکل داشت؟

  1. سپیدار سیستم

   سلام. سلام کاربر گرامی، بله در صورتی تنظیمات سیستم شما و بحث معافیتها را درست مشخص کرده باشید، خروجی تهیه شده درست است و عدد مالیات محاسبه شده توسط دارایی، بر اساس مجموع درآمد شخص از کارفرماهای مختلف محاسبه میشود. و در صورتی که کارمند شما در جای دیگری مشغول به کار باشد و کارفرمای دیگر زودتر از شما اقدام به بارگذاری دیسکت نماید، ابتدا معافیت مالیاتی به ان کارفرما تعلق میگیرد. مالیات را سازمان امور مالیاتی محاسبه می کند و مسئولیت محاسبه آن و اثبات آن نیز بر عهده همان سازمان می باشد.

 6. عماد ضیاءموسوی

  سلام باوجود بروزرسانی همچنان فایلهای بارگذاری شده در سامانه پردازش نمی شوند

  1. سپیدار سیستم

   سلام. موضوعات مربوط به نرم افزار سپیدار بطور کامل برطرف شده است. سپاس از شما

 7. سالار

  پس از بروزرسانی و دریافن فایل و ارسال در سامانه برای تمام کارمندان در فایل wp ارور آدرس معتبر نمیباشد میده
  مشکل از چیه

  1. سپیدار سیستم

   سلام. مشکلاتی در سایت دارایی وجود داشت که اکنون مرتفع شده است. در ضمن موضوعات مربوط به نرم افزار سپیدار هم حل شده است. ممنون از شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *