۵ کار حسابداری که باید تا پایان سال انجام دهید

۵ کار حسابداری که باید تا پایان سال انجام دهید


با نزدیک‌شدن به پایان سال مالی، زمان مروری بر ۱۲ ماه گذشته و همچنین نگاه به آینده فرامی‌رسد.

کارهای زیادی هست که باید در رابطه با مالیات انجام دهید. فراتر از آن، کارهای حسابداری دیگری هم هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. تمرکز روی این جزئیات می‌‌تواند به شما در اجتناب از مشکل در سال جدید کمک کند.

در ادامه، ۵ کار حسابداری که باید پیش از عوض‌شدن سال مالی انجام دهید، آورده شده است:

 • تمام مبادلات را در حساب مناسبی ثبت کنید. این کاری نیست که بشود روی هم تلنبار کرد، اما ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر مبادلات ثبت‌نشده دارید، اکنون وقت تنظیم آنهاست.
 • صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده را مرور کنید. مثلاً ممکن است صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده از تأمین‌کنندگان داشته باشید. در این صورت به این سوالات پاسخ دهید:
  • چقدر بدهکارید؟
  • تاریخ صورت‌حساب چه زمانی است؟
  • سررسید صورت‌حساب‌ها چه زمانی است؟

نکته: ممکن است برخی از فروشندگان برای پرداخت‌های زودتر از موعد تخفیف قائل شوند.

 • فاکتور بدهید. هدف اصلی شما به عنوان یک کسب‌وکار تولید درآمد و سود است. اگر به موقع فاکتور نفرستید، شرکت‌تان را عقب نگه می‌دارید. برای فرستادن فاکتور تا آغاز سال نو صبر نکنید. آنها را مرور کنید، موعد آنها را یادداشت کنید و بدون تأخیر بفرستید.
 • جریان نقدی پیش‌بینی شده را بازبینی کنید. مدیریت جریان نقدی کاری است که هیچ‌وقت تمام نمی‌شود. پایان سال وقت خوبی برای پیش‌بینی این است که برای برآورده‌کردن تعهدات مالی به چقدر پول نقد دیگر نیاز دارید. این کار آنقدر که به نظر می‌رسد پیچیده نیست. تنها چیزی که نیاز دارید صورت جریان وجوه نقد است که می‌تواند به صورت منظم بر اساس وضعیت مالی شما به‌روز شود.
 • درباره‌ی افزایش حقوق‌ها در سال بعد تصمیم‌گیری کنید. با این که این کار اختیاری است اما باید به صورت جدی آن را در نظر بگیرید. چند نفر از کارمندان سال بعد افزایش حقوق خواهند داشت؟ چقدر؟ در چه تاریخی؟ برنامه‌ریزی برای این کار از الان، به شما کمک می‌کند که از مشکلات با کارکنان و جریان نقدی در آینده اجتناب کنید.

۵ کار حسابداری که باید تا پایان سال انجام دهید

دو مهارت مهم که یک حسابدار باید در سال ۲۰۱۸ داشته باشد؛ چیست؟

برای یک حسابدار، ماندن در صدر بازی در صنعتی که هر روز رقابتی‌تر می‌شود، هیچ‌وقت حیاتی‌تر از امروز نبوده است. رقیبان تنها در اطراف شما نیستند. ممکن است آن سوی کشور یا حتی در یک قاره‌ی دیگر باشند.

به لطف اینترنت، مشتریان تردیدی درباره‌ی جست‌وجوی تخصص مناسب و مهارت‌های حسابداری به خود راه نمی‌دهند. در این‌جا چند نکته برای حسابداری که می‌خواهد اولین انتخاب در ذهن مشتری باشد، آمده است.

نباید از فناوری بترسید

این که دیگر ما در دفاتر کل با جلدهای سخت، حساب‌ها را نمی‌نویسیم، شاهدی بر این است که حسابداری و فناوری دهه‌هاست که دست در دست هم تکامل پیدا کرده‌اند. در سال‌های اخیر، محاسبات نرم افزاری تغییرات عمده‌ای را در صنعت ایجاد کرده‌اند، یعنی حسابداران می‌توانند به صورت زنده داده‌های مشتری را ببینند، پس دیگر نیازی به پیداکردن آنها از طریق تلفن یا ایمیل به صورت دوره‌ای وجود ندارد.

هوش مصنوعی (AI) در حال تکمیل این دستاوردها برای داشتن مزیت‌های بیشتر است. نرم افزارهای حسابداری مانند نرم افزار شرکتی سپیدار و یا نرم افزار حسابداری فروشگاهی دشت امروزه حسابداران و صاحبان مشاغل را از کارهای روتین اداری و دفتری نجات داده و زمان بیشتری را در اختیار آن‌ها در انجام کارهای تحلیلی قرار داده است.

این سوال که آیا شرکت‌های حسابداری، دانش عملی برای پذیرفتن نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار را دارند یا نه موضوع دیگری است. اگرچه می‌شود حدس زد که در آینده‌ی نزدیک مشتریان به دنبال نرم افزاری دقیق و کاربردی برای انجام امور مالی خود باشند.

۵ کار حسابداری که باید تا پایان سال انجام دهید

چند توصیه:

 • شروع به مطالعه درباره‌ی امکانات نرم افزارهای حسابداری کنید، تا حتی اگر دانش فنی آن را ندارید، حداقل درک کاملی از این موضوع داشته باشید.
 • با نماینده‌ شرکت فروشنده‌ی نرم‌افزار تماس بگیرید تا ببینید که آن‌ها چه مشاوره‌هایی را برای شرکت شما در نظر گرفته‌اند.
 • قانون‌گذاری‌ها و نگاه دولت به نرم افزارهای حسابداری را دنبال کنید – مثلاً نرم افزار حسابداری سپیدار منطبق با آخرین تغییرات قانون‌های مالیاتی و مورد تایید مراجع حسابداری است.

تمرکز روی مشتری

در گزارش اخیر، شرکت SAGE با ۳۰۰۰ حسابدار در سراسر جهان صحبت کرد تا دید آنها به چشم‌انداز امروزی برای حسابداران را بررسی کند. در ایالات متحده، ۸۳% از حسابداران گفتند که به نظر آنها مشتریان، امروزه انتظارات بیشتری از آنها نسبت به ۵ سال پیش دارند.

مشتریان سخت‌گیرتر نشده‌اند. آنها زیرک‌تر شده‌اند. آنها می‌دانند که دیجیتالی‌شدن، کار را برای حسابداران آسان‌تر می‌کند بنابراین می‌خواهند از راه دیگری کسب ارزش کنند. و در نهایت، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تمرکز بیشتری روی مشتری دارد و افراد برای هر ریالی که خرج می‌کنند خواهان امکانات بیشتری هستند، چه این هزینه برای یک حسابدار باشد چه برای یک سوپرمارکت.

خلاصه کلام…

خبر فوق‌العاده این است که انقلاب‌های فناوری ذکرشده – البته اگر به شکل بهینه مورد استفاده قرار بگیرند – به این معنی هستند که حسابداران می‌توانند برای تبدیل‌شدن به مشاور و «شریک تجاری» مشتریان‌شان وقت بیشتری داشته باشند.

مثلاً این که امروزه داده‌ها به صورت زنده در اختیار حسابدار قرار می‌گیرند به این معنی است که حسابداران می‌توانند مشکلات را پیش از این که رخ دهند، پیدا کنند و بنابراین، فرصتی عالی برای برقراری تماس با مشتری پیش می‌آید. اگر هوش مصنوعی هم در آینده‌ی نزدیک اضافه شود، نرم‌افزار حسابداری در قلب این روال می‌تواند از طریق یادگیری ماشینی و تشخیص الگو، مشکلات را قبل از این که حسابداران و مشتریان از آنها آگاه شوند، تشخیص دهد!

۵ کار حسابداری که باید تا پایان سال انجام دهید

بیشتر حسابداران به این دلیل وارد حرفه‌ی حسابداری شدند که می‌خواستند با مشتریان ارتباطاتی داشته باشند که که فراتر از یک ارائه‌ی سالانه یا سه‌ماهه‌ی اعداد باشد. این آرزو در حال پیوستن به واقعیت است. اما حسابداران باید آماده‌ی پذیرفتن آن باشند.

گفتن این که آماده‌اید آسان است؛ اما آیا واقعاً آماده‌اید؟ آیا برای آن چه که ممکن است یک تحول فرهنگی در حرفه‌ی شما و بازتعریف جریان کار شما و تمام همکاران‌تان باشد آماده شده‌اید؟ برای این که این‌ها به واقعیت بپیوندند، چه کارهایی می‌توانید بکنید؟

من بیتا طلاکوب، کارشناس بازاریابی شرکت سپیدار سیستم آسیا هستم. اگر شما به این مطلب علاقه‌مند بودید و یا نظرات و پیشنهاداتی در زمینه بهبود مطالب منتشر شده از جانب من داشتید، خواهشمندم از طریق ایمیل bitat@systemgroup.net با من در ارتباط باشید
تجربه مشتری